Yaşam

Kurtulmuş: Anadili ana sütü kadar helaldir

Batman’da düzenlenen bir programda konuşan AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, “Biz anadilinin ana sütü kadar helal olduğunu biliyor ve herkesin ana dilinin de kültürünün de kendisi için mukaddes olduğuna inanıyoruz.” dedi.

AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Batman’a geldi.

Batman Üniversitesi Merkez Kampüsünde düzenlenen “Türkiye’yi Yarınlara Taşımak” konulu konferansa katılan Kurtulmuş, üniversite öğrencileriyle bir araya geldi.

Programda bir konuşma yapan Kurtulmuş, gençliğe ve adaletin önemine vurgu yaptı.

Bir ülkenin en büyük gücünün iyi yetişmiş gençliği olduğunu belirten Kurtulmuş, “Bir ülkenin en büyük gücü, ne güçlü bir ekonomiye sahip olmasıdır; ne yeraltı, yerüstü madenleridir, zenginlikleridir. Bunların hepsi olması lazım. Ne teknolojisidir, ne şusudur, ne busudur. Bir ülkenin en büyük gücü, inanmış, milletine sevdalı, hedefleri olan, ufku açık, ne yaptığını bilen ve nereye doğru yol alacağını gayet iyi bilen büyük bir gençliğe sahip olmasıdır.” dedi.

“Ne geçmişi kaldırıp atabiliriz ne de geçmiş yokmuş gibi geleceğe bakabiliriz”

Geleceği olmayan bir topluluğun bugününün de abat olmasının mümkün olmadığını vurgulayan Kurtulmuş, “Hep söylediğimiz bir şey var. Biz kökü mazide olan atiyiz. Yani geçmişe takılıp kanmayan ama köklerini geçmişten alan ve o kökler üzerinde ayağa kalkıp yükselebilen ve geleceğe doğru umutla yol alabilen bir milletiz. Böyle olmak mecburiyetindeyiz. Ne geçmişi kaldırıp atabiliriz ne de geçmiş yokmuş gibi geleceğe bakabiliriz.” diye konuştu.

“Ana dili ana sütü gibi helaldir”

Kurtulmuş, şöyle devam etti:

“Maalesef emperyalistlerin ve onların kuklası olan bazı çevrelerin ülkemizde yapmak istedikleri, insanları etnik köklerine göre mezheplerine göre bölmek. Bunun için de yıllardır ana dilini bir ayrımcılık aracı olarak kullanmışlardır. Halbuki biz ne diyoruz; Ayet-i Kerime’de dinlerimizin ve renklerimizin farklı yaratılmış olması Allah’ın varlığının, birliğinin işaretindendir. Ben şahsen bilmediğim bir dil olan Kürtçe konuşan bir kardeşimi duyduğum zaman ‘Ya Rabbi sen ne büyüksün’ diyerek Allah’a olan inancım ve bağlılığım artıyor. Çünkü Kürt, Arap, Çerkez, Acem ve Türk’ün de dilini yaratan Allah’tır. Benim annem Türk olduğu için ana dilim Türkçedir. Diller bizim için bir ayrılık vesilesi değil, bir bütünleşme vesilesi ve zenginlik meselesidir. Onun için on yıllardır dediğimiz gibi, ana dili ana sütü gibi helaldir ve herkesin hakkıdır. Bir müddet evvel Mardin’de Diyarbakır ve Şanlıurfa’da da insanlar resmi kurumlara gittiklerinde ana dillerini konuşamazdı. Hatta mahkemelere gittiklerinde ana dilleriyle ifade veremezlerdi. Hatırlıyorum, seçim meydanlarında ana dillinde konuştu diye haklarında tahkikat yapılan milletvekili adayları vardı. Bütün bunları Türkiye’nin gündeminden kaldıran kimdir, AKP’dir, Recep Tayyip Erdoğan’dır. Şehirlerin isimlerinin değişmesi, TRT’de Kürtçe yayınların önünü açan kimdir? AKP, bu siyasi harekettir. Resmi dilimizin Türkçe olması doğal, kaçınılmaz olandır. Hepimiz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız. Her devletin bir dili olur. Ama o devlette vatandaşların ana dillerini ve ana kültürlerini geliştirmesinin önündeki engellerin kaldırılması, eşit vatandaşlık hakları bakımından önemli bir adımdır. Faili meçhul cinayetleri, siyasi suikastları kaldıran, karanlık çetelerin Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da milletin ensesinde boza pişirmesinin önüne geçen, ana dilin ve ana kültürün üzerindeki hakları ve özgürlükleri genişleten bir siyasi harekatın mensubu olarak adımız aktır, yüzümüz aktır.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu