Connect with us

Makaleler

Kürtler ve İran’ın etnik azınlıklarının durumu

İranlı-Kürt Mahsa Amini’nin başkent Tahran’da polis nezaretindeyken ölümü ülke çapında öfkeye yol açtı ve etnik topluluğunun durumuna ışık tuttu.

Mahsa Amini’nin ölümü rejim ile hak gruplarının İran liderliği tarafından uzun süredir bastırıldığını söylediği Kürt azınlık arasındaki gerilimi daha da artırırken, Tahran Kürtlere zulmettiğini reddediyor. İşte birkaç Ortadoğu ülkesine yayılmış bir topluluğun parçası olan ve dünyanın en büyük devletsiz halklarından birini oluşturan İranlı Kürtler hakkında bazı gerçekler.

İşte tarihte İranlı Kürtler

Kürt azınlık çoğunlukla Şii ağırlıklı İran’da, Farsça ile akraba bir dil olan ve çoğunlukla Ermenistan, Irak, İran, Suriye ve Türkiye sınırlarını aşan dağlık bir bölgede yaşayan Sünni Müslümanlardır.

İran’daki Kürt ayrılıkçılığı ilk olarak 1946’da İran’ın Türkiye ve Irak sınırlarını aşan Sovyet destekli bir ülke olan Mahabad Cumhuriyeti ile su yüzüne çıktı ve merkezi hükümetin kontrolü tekrar ele geçirmesine kadar bir yıl sürdü.
1979’da İran’daki İslam Devrimi, Şii devrimciler ile bağımsızlık için savaşan İran Kürdistan Demokrat Partisi arasında şiddetli çatışmalar yaşandığı için Kürdistan bölgesinde kan dökülmesine neden oldu.
1980’de İran-Irak savaşının patlak vermesinden sonra, düzenli İran silahlı kuvvetleri ve “Devrim Muhafızları”, Tahran’ın Saddam Hüseyin’e karşı savaşında beşinci kol olmamaları için Kürtleri ikiye katladı.
Son yirmi yılda Kürdistan Özgür Yaşam Partisi (PJAK) gibi yeni silahlı gruplar ortaya çıktı ve bunlar ile İran güvenlik güçleri arasında zaman zaman çatışmalar yaşandı ve liderleri sık sık Irak Kürdistanı’na başvurdu ve hedef alındı. İran füzeleri.
Kürtlerin talepleri, sol eğilimli laiklikten sağ kanat İslami düşünceye kadar geniş bir siyasi yelpazeyi içeren çok etnili bir İran devletinde tam ayrılık ve özerklik arasında gidip geldi.

Toplumun Bileşimi

İran’da tahminen 8-10 milyon Kürt ile yetkililer, siyasi hakları için uzun bir geçmişe sahip bir azınlıktan ayrılmak için artan baskıdan korkuyorlar.

Hak grupları, nüfusun yaklaşık yüzde 10’unu oluşturan Kürtlerin, diğer dini ve etnik azınlıklarla birlikte İran’ın Şii dini kurumu altında ayrımcılığa maruz kaldığını, ekonomik emelleri gibi sosyal, siyasi ve kültürel haklarının da bastırıldığını söylüyor.” “Kürt bölgelerinin ekonomik olarak ihmal edildiğini ve yoksulluğun kökleştiğini. Zorla tahliyeler ve ev yıkımlarının da Kürtlerin yeterli konutlara erişimini baltaladığını” sözlerine ekledi.

Devrim Muhafızları on yıllardır Kürt toplumundaki huzursuzluğu bastırıyor ve yargı, bir dizi eylemci için birçok hapis cezası ve hatta ölüm cezası veriyor.(AFP)