Ortadoğu

Anonymous İran’ı tehdit etti

Dünyanın en ünlü hacker gruplarından biri olan Anonymous grubu, İran hükümetinin birçok ana web sitesini hackledi ve bir video mesajıyla İran halkına desteğini açıkladı.

Jina Emini’nin öldürülmesi ve protestoların artmasının ardından Anonymous grubu, İran hükümetinin resmi internet sitesini ve  resmi haber ajansını hackledi.

Anonymous grubu, sosyal medyada protestocuların susturulmasından bahseden bir video yayınladı ve şunları söyledi: “İnsanların daha fazla susturulmasına izin vermeyeceğiz ve İran hükümetinin internette hayatta kalmasına izin vermeyeceğiz. “

İran’da saldırılar başlatmakla tehdit eden Anonymous, “Saldırıları başlatıyoruz, sizi (internette) öldüreceğiz ve halk sizi iktidar koltuğundan indirecek” dedi

Mehsa ‘Jina’ Emini 22 yaşında bir Kürt kızıydı, 13 Eylül 2022’de Saqiz şehrinden kardeşiyle birlikte Tahran’ı ziyaret etti ve iki saat sonra başörtüsünü düzgün bağlamadığı için polis tarafından gözaltına alındı.

Jina Emini’nin “başörtüsünü uygun takmadığı” gerekçe gösterilerek polis tarafından gözaltına alınması sonrası gördüğü işkence nedeniyle hayatını kaybetmesiyle Doğu Kürdistan ve İran’ın birçok kentinde başlayan protestolar devam ediyor.

Jina Aminî’nin öldürülmesi, Doğu Kürdistan’ın Seqizi kentinde ve diğer bazı şehirlerde çok sayıda yerel ve uluslararası protesto ve gösteriye neden oldu.

19 Eylül Pazartesi günü düzenlenen gösterilerde 4 kişi hayatını kaybetmiş, yüzlerce kişi yaralanmış, 250’den fazla kişi tutuklanmıştı.

Doğu Kürdistan’daki Urmiye, Mehabad ve Piransşar kentlerinde, İran silahlı kuvvetlerinin doğrudan açtığı ateşi sonucu üç kişi daha öldürüldü.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu