Kültür & Sanat

Kürt Papaz: Noel Kürtler için çok daha önemli

Mardin’de Protestan Hrisityanlar Noel Bayramı’nı kutladı. Mardin Protestan Kilisesi Pastörü Ender Peker’e göre Kürtler önce İsa Mesih’e inanmış, bu yüzden Noel Bayramı Kürtler için daha da önemli.  

Hristiyanlar her yıl 25 Aralık’tan başlayarak üç gün boyunca İsa Mesih’in doğun günü vesilesiyle Noel Baramını kutluyor.

Mardin ve çevre illerden gelen çok sayıda Hıristiyan, Mardin Protestan Kilisesi’nde Noel Bayramı kutlaması için bir araya geldi.

Burada düzenlenen ayini, kendisi Diyarbakırlı bir Kürt olan Protestan Kilisesi Papazı Ender Peker yönetti.

Peker’e göre, Hz İsa Mesih’e biat eden ilk insanlar Kürt’tü ve bu yüzden Noel Kürtler için daha önemli hale geliyor. 

Rudaw’a konuşan Peker, “Bizi kurtarmak için dünyaya gelen İsa Mesih’in doğumunu kutluyoruz. Noel budur. Dünyadaki tüm Hristiyanlar bunu sevinç ve coşkuyla kutluyorlar. Bayram günü hepimiz burada toplanırız. İlahiler okuyor, dua ediyor ve bazen de tiyatro yapıyoruz” dedi.

Ayine, Mardin, Diyarbakır ve diğer kentlerden Hristiyanların yanı sıra Müslümanlar da katılarak komşularının bayramını kutladı.

Eğitmen Nursel Bayram, “Yemek yapıyoruz, evleri dolaşıyoruz ve burada toplanıyoruz” dedi.

Ayine katılan doktor Emin Çağatay Paçal da, “İsa Mesih bizim için umuttur, sevgidir. Onun doğumu bizi mutlu ediyor” diye konuştu.

Kilise çalışanlarından Serhat zeki de Zaza bir Hristiyan olduğunu, İsa Mesih’in kurtarıcı olduğuna inandığını söyledi.

Çiftçi Ethem Caca da, “Onlar benim Hristiyan komşularım. Papaz ile tanışıyoruz. Biz her zaman bir birimizin bayramlarını kutluyoruz” dedi.

Mardin’de Protestan ve Katolik cemaatinden 4 binden fazla Hristiyan yaşıyor. Mardin’deki Süryaniler yaklaşık iki bin yıldır bu  topraklarda kendi inançlarına göre yaşıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu