Ortadoğu

Selden etkilenen 3 bin aileye Barzani Yardım Vakfından yardım paketi

Barzani Yardım Vakfı, Erbil’de 15 ayrı bölgede selden etkilenen 3.000’den fazla aileye yardım paketi dağıttığını açıkladı. Açıklamada, bunun sadece selden etkilenenlere ön yardım olduğu, tazminat da ödeneceği kaydedildi.

Barzani Yardım Vakfı’ndan yapılan açıklamada, 17 Aralık günü başkent Erbil’de yaşanan sel felaketinden etkilenen aileler için toplanan yardımların paketler halinde mağdurlara dağıtıldığı belirtildi.

Başkentin 15 ayrı bölgesinde dağıtılan yardım paketlerinin gıda, battaniye, halı, beyaz eşya, temizlik ve diğer ev malzemesi ile soba ve gaz olduğu ifade edildi.

Açıklamada yardım yapan kurumların isimlerine de yer verildi.

Barzani Yardım Vakfı, bu yardımların sadece selden etkilenenlere ön yardım olduğunu, tazminatın ise Kürdistan Bölgesi hükumeti, sermaye sahipleri ve bazı bankalar tarafından sağlanacağını da kaydetti.

Erbil’de 17 Aralık’ta, şiddetli yağışlardan dolayı vilayet sınırlarındaki birçok mahalle ve bölgede yaşanan su taşkınları ve sel sonucu 12 kişi hayatını kaybetmişti,çok sayıda da ev ve iş yerleri zarar görmüştü.Türkiye’den de Kızılay,İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı da halka temel ihtiyaç olarak battaniye,kışlık kıyafet, yatak ve yastık dağıtımları yapmışlardı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu