Yaşam

Kürt öğrenciye ırkçı saldırı

Kocaeli Darıca’da bulunan Darıca Şehit Murat Tevlim Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne geçtiğimiz günlerde AKP ilçe teşkilatına bağlı isimler giderek öğrencilere, “2023’te oyunuzu AK Parti’ye verin” dedi. Öğrencilerden biri, “Ben AK Parti’ye oy vermeyeceğim” yanıtını verdi. Bu sözlerin üzerine Kürt olan lise öğrencisinin sırasına ırkçı yazılar yazıldı, darp edildi ve çantasına tehdit içerikli yazılar atıldı. Baba D.K. çocuğunu okuldan almak zorunda kaldı.

Gazete Duvar’dan Hacı Pişkin’in haberine göre, okulda yaşanan gelişmeler üzerine lise öğrencisinin bulunduğu sıraya, ‘intikam’ yazıları yazıldı. Ayrıca lise öğrencisi okul çıkışında sınıf arkadaşlarının saldırısına uğradı. Saldırı sonrası oğlunu hastaneye götüren baba D.K. darp raporu almadı. Bunu nedenini ise D.K. şöyle anlattı:

“Sonuçta bunlar sınıf arkadaşı dedim. Bu yüzden darp raporu almadım.”

Bu olayın ardından öğrencinin çantasına, sırasına ırkçı yazılar yazılmaya devam edildiği, öğrenci okul çıkışında tehditlere ve hakaretlere maruz kaldığı belirtildi. Yaşananların son bulması için okul yönetimiyle görüşen baba D.K. şunları söyledi:

“Saldırılar artınca savcılığa giderek suç duyurusunda bulundum. Çünkü çocuğumun hayatından endişe duymaya başladım. ‘Burası sana mezar olacak’ diye tehdit ettiler. AK Parti Gençlik Kolları okula çaya davet ediliyorlar. Çocuklara, ‘oyunuzu AK Parti’ye verin’ diyorlar. Benim oğlum da oyunu vermeyeceğini söylüyor. Saldırılar silsilesi de bundan sonra başladı…”

D.K., şikâyetin ardından okul yönetiminin de oğlu üzerinde baskılar kurduğunu anlattı. Oğluna, ‘Kimden, niye şikayetçi oldun’ gibi sorular sorulduğunu anlatan D.K. şöyle devam etti:

“Okul müdürüyle görüştüm, bana ‘misilleme’ dedi. Misillemeden kastı nedir diye sorduğumda yanıt alamadım. Tüm bunlar yetmezmiş gibi okul müdürü oğlumu videoya kaydediyor.”

D.K., oğlunu okuldan aldığını ve artık göndermeyeceğini söyleyerek, “Eğer çocuğum okula gitmeye devam etseydi daha kötü şeyler olacaktı. Bizi suçlu çıkartacaklardı. Karalamaya çalışacaklardı. Bu yüzden çocuğumu okula göndermeyeceğim” ifadesini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu