Dünya

BM: Ukrayna’daki savaş, Suriyeliler için yeni zorluklar doğuracak

Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu, Rusya-Ukrayna savaşının, Suriyeliler için yeni zorluklar doğuracağı uyarısında bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu Başkanı Paulo Pinheiro, BM İnsan Hakları Konseyi’nin 49’uncu oturumunda Suriye ile alakalı raporunu sundu..

Pinheiro, “Sivillerin hayatı rejim tarafından tehlikeye atılmaya devam ediyor.” uyarısını yaptı.

Suriye’de Covid-19 ile mücadelenin “kısıtlı tıbbi imkanlarla” yapılmaya çalışıldığını vurgulayan Pinheiro, ülke nüfusunun yüzde 90’ının yoksulluk içinde yaşadığı ve 12 milyon kişinin ise gıda güvenliğinden yoksun olduğu bilgisini paylaştı.

Pinheiro, Rusya-Ukrayna savaşının Suriyelilerin insani durumuna etkisine ilişkin, “Ukrayna’daki krizin sonuçları, Suriyelilere yeni zorluklar getirecek. Ülkede enflasyon zaten fırlamış durumda.” değerlendirmesinde bulundu.

Suriye’de COVID-19 ile mücadelenin “kısıtlı tıbbi imkanlarla” yapılmaya çalışıldığını vurgulayan Pinheiro, ülke nüfusunun yüzde 90’ının yoksulluk içinde yaşadığı ve 12 milyon kişinin ise gıda güvenliğinden yoksun olduğu bilgisini paylaştı.

Suriye’de buğday ithalatının devamına dair ciddi endişelerin olduğunu belirten Pinheiro, “Sivillerin hayatı rejim tarafından tehlikeye atılmaya devam ediyor.” ifadesini kullandı.

Pinheiro, Beşşar Esed rejiminin sivilleri hedef almasına da dikkati çekerek, İdlib ve Batı Halep’te rejim ve Rus güçlerinin bombardımanları nedeniyle sadece geçen yılın ikinci yarısında en az 64 çocuğun hayatını kaybettiği bilgisini paylaştı.

Ülkede insani ve ekonomik koşulların giderek kötüleştiğini kaydeden Pinheiro, ülke ekonomisini olumsuz etkileyen tek taraflı yaptırımların gözden geçirilmesi çağrısında bulundu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu