Ortadoğu

Esad Dubai’de: 11 yıl sonra ilk temas

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Birleşik Arap Emirlikleri’ni ziyaret etti ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid el-Maktum’la görüştü.

Bu görüşme, Esad’ın 2011’den bu yana bir Arap ülkesine yaptığı ilk ziyaret.

Raşid el-Maktum, Esad ve beraberindeki heyetin ziyaretini memnuniyetle karşılayarak, Suriye’ye ve halkına, ülkenin her yerinde güvenlik ve barışın hakim olmasını, tüm bölgede istikrar ve refahın hakim olmasını temenni etti.

Dubai Emirliği resmi Twitter sayfasından yapılan açıklamada, Al Maktum’un Dubai’de, “iki ülke arasındaki kardeşlik ilişkileri çerçevesinde Esad ile bir araya geldiği” aktarıldı.

“BAE devleti, Suriye ile yapıcı yeni iş birliği süreçlerini başlatmayı önemsiyor. Her iki ülkenin kardeş halklarının çıkarlarına olacak çeşitli alanlarda iş birliği fırsatlarını da bekliyor.” dedi.

Esed rejiminin haber ajansı SANA’nın haberine göre toplantıda, iki ülke arasındaki genel ilişkiler ile ekonomik, yatırım ve ticari düzeylerde ikili işbirliği ele alındı.

Görüşmeye Maktum’un yanı sıra Dubai Hükümdar Yardımcısı, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı, Mansur bin Zayed Al Nahyan, Başbakan Yardımcısı ve Cumhurbaşkanlığı İşleri Bakanı, Kabine İşleri Bakanı Muhammed bin Abdullah Al Gergavi, Devlet Başkanı’nın Diplomatik Danışmanı Dr.Anvar bin Muhammed Gargaş, Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Ali bin Hammad Al Şamsi, Dubai Devlet Güvenlik Aygıtı Genel Müdürü Talal Humaid Belhul Al Falasi katıldı.

Esad’a ise Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Feysal el Mikdad, Cumhurbaşkanlığı İşleri Bakanı Mansur Azzam ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Beşşar el Caferi’den oluşan heyet eşlik etti.

2021’de Al Nahyan Şam’a gitmişti

BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid Al Nahyan, 2021’de Esad’la bir araya gelmişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu