Ortadoğu

Kürdistan Şeriat Hakimi: İslam’a göre Jina Amini’nin intikamı alınmalı

İran’da Doğu Kürdistan Şeriat Hakimi Hasan Emini, İran polisi tarafından katledilen Jina Emini’nin katillerine “kısasa kısas” uygulanması ve intikamının alınması gerektiğini söyledi.

İran’ın başekenti Tahran’da “ahlak polisi” tarafından gözaltına alındıktan sonra işkence ile hayatını kaybeden 22 yaşındaki Kürt kadın Jina (Mehse) Emini, bugün binlerce kişinin katılımıyla Rojhılat’ın Saqız kentinde toprağa verildi.

Emini’nin katledilmesine karşı başta Rojhılat kentlerinde olmak üzere, bir çok yerde insanlar tepki gösterdi.

Rojhılatlı şahsiyetler de, ortak bir bildiri ile Jina Emini’nin katledilmesini kınayarak sorumluların bulunup aynı şekilde cezalandırılmasını istedi.

Rûdaw TV bültenine katılan ve bildiriye imza atan Kürdistan Şeriat Hakimi Hasan Emini, “Bir grup şahsiyetle bir açıklama yayınladık ve tavrımızı ifade ettik. Benim tavrım açıklamada bahsedildiği gibidir. Bireyin yaşamı, nasıl davranacağı ve nasıl giyineceği konusunda bir din adamı sıfatıyla konuşuyorum. İslam’da bu tür durumlara karşı çıkma ve buna karşı sertlik yoktur. Açıklamada, bu bahsi geçen şeyler hakkında kötü olsa bile, ülkede yapılanların daha kötü olduğunu söyledik. Her halükarda İslam’da bir insanı öldürmek hiç bir şekilde doğru değildir. Ancak, bir kişiyi öldürmedikçe bir insanı öldürmek İslam’da caiz değildir. Dolayısıyla öldürülenin intikamı alınmalıdır. Kanı döken kişi bağışlarsa ayrı, aksi taktirde diğer tarafın öldürülmesi yeğdir” dedi.

Jina Emini’ye karşı uygulanan tavrın yanlış olduğunu vurgulayan Hakim Emini, “Bu konuda (giyim-kuşam) varsa bir hatası onunla yüzleşmeli, tatlı bir dille uyarmalısınız. Buna rağmen böyle davranıyorsa tatlı sözlerinden dolayı üzülmesiniz. Bahsettiğim gibi, öldürmek kökten yanlıştır. Öldürülen bir candır, annesi, babası, eşi ve çocukları vardır. Savaş dayatması hariç İslam’da hiç bir günah için insan öldürülmez” diye konuştu.

İran polisinin bu yaklaşımının İslam dini ile hiç bir ilgisi bulunmadığını vurgulayan Hasan Emini, “Maalesef İslam’ın emrettikleri yapılmıyor. Müslümanız diyen ülkelerde İslamın kabul etmediği hükümler uygulanıyor. Kur’an, Peygamberin sünnetinden örnekler getirmelidirler ki bu tür uygulamalar için hiç bir belge yoktur. Bir kadını tutup sürükleyenin şeriat önünde aynı cezayı çekmesi gerekiyor. İntikamını alması gerekiyor” yorumunu yaptı.

Kürdistan Şeriat Hakimi, “İslam’da kıyafetlerle ilgili kadınlar vücutlarını dışarı çıkarmayan kıyafetler giysinler denir. Ama İslam’da başörtüsü konusunda tek bir görüş yoktur. Ama benim gördüğüm kadarıyla Jina’nın kıyafetleri düzgündü. Vücudu açıkta değildi. Başı biraz açıktı o kadar. Hata olsa bile tokat bile vurulamaz” dedi.

Jina Emini’ye yapılanları gösteren görüntüleri izlediğini belirten Hasan Emini, “Bu kesinlikle İslam’la bağdaşmıyor” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu