Politika

Hakan Fidan ile Ali Memlük görüşmesinin detayları belli oldu

Türkiye Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan ile Suriye İstihbarat Başkanı Ali Memlük, Şam’daki görüşmesinin ayrıntıları paylaşıldı.

MİT Başkanı Hakan Fidan’ın son haftalarda Şam’da Suriyeli mevkidaşı Ali Memlük ile çok sayıda görüşme gerçekleştirdiği belirtildi.

Sabah gazetesinde Zübeyde Yalçın’ın haberine göre; Türkiye güvenlik ve istihbarat birimlerinin Suriye rejimi ile gerçekleştirdiği son görüşmelerin detayları ortaya çıkmaya başladı.

Habere göre görüşmelerde, Türkiye’de yaşayan Suriyelilerin güvenli bir şekilde ülkelerine dönüşüne ilişkin bir yol haritası oluşturulmaya çalışıldı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen haftalarda Suriye ile ilişkiler konusunda soruları yanıtlarken “Devletlerarasında hiçbir zaman siyasi diyalog veya diplomasi kesip atılamaz. Her zaman her an bu tür diyaloglar olur, olmalıdır… Suriye ile daha ileri seviyede adımları temin etmemiz gerekiyor” mesajları vermişti.

Bu açıklamalardan sonra iki ülke istihbarat birimleri arasında en üst düzeyde görüşmeler olduğu ortaya çıktı ve bu görüşmelerin çerçevesi ile masadaki konular şu şöyle:

“Haberde, güvenlik ve istihbarat birimlerinin Suriye rejimi ile gerçekleştirdiği son görüşmede iki tarafın öncelikli konuları, esneme marjları ve bundan sonra izlenecek yol haritasının ana başlıkları konuşuldu. Bir anlamda Suriyelilerin güvenli dönüşü konusundaki yol haritasının alt yapısı oluşturulmaya çalışılıyor.”

Bu görüşmelerden somut bir sonuç alınması zaman alacağı şeklinde yorumlandı.

Ülkeler arasında bakan düzeyinde veya cumhurbaşkanı düzeyinde bir görüşme yakın zamanda görünmediği belirtildi.

TSK güçlerinin Suriye topraklarından çekilmesi konusu ve Türkiye’nin şartları…

Öte yandan İstanbul merkezli Arapça yayın yapan Suriye muhalefetine yakın yayın organı Vizyon Suriye sitesinde yer alan habere göre ise görüşmelerde TSK güçlerinin Suriye topraklarından çekilmesi konusu da gündem geldi.

Habere göre Suriye tarafı Türk güçlerinin Suriye’nin tamamından çekilmesine ilişkin şartlarını ortaya koydu. Buna karşın Türkiye heyeti Ankara’nın Suriye’nin “toprak bütünlüğüne bağlı” olduğunu, ancak bu taleplerin daha sonra anayasal sürecin tamamlanması, serbest seçimlerin yapılması, Adana Anlaşması’nın yenilenmesi ve “terörle mücadele” şartıyla değerlendirilebileceğini söyledi.

Haberde ayrıca Şam’daki  Türk istihbarat yetkilileri , tüm sığınmacıların güvenli bir şekilde geri dönmelerinin sağlanması, mallarının sahiplerine iade edilmesi, çalışma ve istihdam koşullarının oluşturulması konularını Suriyeli yetkililere sundu.

Türk heyeti ayrıca,  Suriye hükümetinin 2 Nisan 2018’de çıkardığı savaşın harap ettiği bölgelerde bir veya daha fazla örgütsel bölge oluşturulmasına izin veren 2018 tarihli 10 Sayılı Kanunun yürürlükten kaldırılmasını talep etti. 

Bu kanuna göre 30 gün içinde mülkiyet belgesi ibraz edemeyen yurt dışındaki vatandaşlardan mülk sahipliğinin geri alınmasını öngörüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu