Connect with us

Ortadoğu

Kürdistan Başkanı Neçirvan Barzani’den Münih’te yoğun diplomasi görüşmeleri

”Savunma ve Güvenlik için Davos” ismiyle de bilinen Münih Güvenlik Konferansı’nın 58’incisi (MSC 2022) 18 Şubat’ta başlayıp 20 Şubat’a kadar devam edecek. olan konferansta, küresel anlamda derin sıkıntıların yaşandığı Covid-19 pandemisinin gündeme oturduğu konferansta 35’ten fazla devlet ve hükümet başkanı, 100’den fazla dışişleri ve savunma bakanının katılacağı açıklandı.

Konferansa aralarında Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO Genel Sekteri Jens Stoltenberg, AB Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen’in bulunduğu birçok ülke ve kurumun temsilcisi katılacak. Rusya ise 1999’dan bu yana ilk kez konferansa katılmıyor.

Aralarında küresel düzeyde faaliyet gösteren şirketlerin üst düzey yöneticileri, akademisyenler ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin de bulunduğu 300’ün üzerinde davetli de konferansın katılımcıları arasında yer alıyor.

Başkan Neçirvan Barzani konferans oturumlarına katılmadan önce, bugün çok sayıda devletin dışişleri bakanları, temsilcileri ve heyetleri ile bir araya geldi.

Öte yandan Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani de konferansa katılıyor.

İlk toplantı Vatikan Dışişleri Bakanı ile

Başkan Barzani’nin ilk toplantısı Vatikan’ın Dışişleri Bakanı Paul Richard Gallagher ile oldu.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden yapılan açıklamaya göre görüşmede, Irak’taki son siyasi gelişmeler, siyasi süreç ve ikili ilişkiler ele alındı.

Neçirvan Barzani görüşmede, “Kürdistan Bölgesi, her zaman olduğu gibi, başta Hıristiyanlar ve Ezidiler olmak üzere Irak’taki bütün bileşenleri desteklemeye ve bileşenlerin kültürel bütünlüğünü korumaya devam edecek” dedi.

Katar Dışişleri Bakanı Al Sani ile görüşme

Başkan Neçirvan Barzani, Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ile de görüştü.

Görüşmede Irak’taki hükümet oluşturma süreci, IŞİD ile mücadele karşı savaş, Kürdistan’ın bölge ülkeleriyle ilişkileri ele alındı.

Resim

Arap dünyası liderleri ile görüşmeler

Başkan Neçirvan Barzani, Birleşik Arap Emirlikleri Sanayi ve İleri Teknoloji Bakanı Sultan Bin Ahmed Al Cabir ile bir araya geldi. Görüşmede ikili ilişkiler ve olası yatımlar üzerinde duruldu.

Öte yandan Başkan Neçirvan Barzani, Münih Güvenlik Konferansı nedeniyle bulunduğu Münih’te Lübnan Başbakanı Necib Mikati ile bir araya geldi.

Mikati, başkan Neçirvan Barzani’yi ülkesine resmi olarak davet etti.

Başkan Neçirvan Barzani’nin Münih’teki yoğun diplomasi trafiğinde bir sonraki durağı Suudi Arabistan Krallığı Dışişleri Bakanı Faisal bin Ferhan oldu

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı NB_Weziri-Derewey-Siudiya1-18-2-2022.jpeg

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı ile Irak’taki mevcut durum değerlendirmesi

Başkan Neçirvan Barzani, konferans çerçevesinde Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas ile bir araya geldi.

Kürdistan Bölgesi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre görüşmede, Irak’taki mevcut siyasi durum ele alınırken her iki taraf da Irak’taki krizinin çözümü için müzakerelerin önemini vurguladı.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Schinas’ın Irak ve Kürdistan Bölgesi’ndeki durumu yakından takip ettiğini belirttiği iletilen açıklamada, Schinas’ın sözlerine yer verildi:

“Avrupa Birliği, Irak ve Kürdistan Bölgesi ile ilişkilerine devam ettirecek. Birlik ayrıca mevcut sorunların çözülmesi umudu taşıyor.”

Schina ardından Twitter hesabı üzerinden paylaşımda bulunarak Başkan Neçirvan Barzani’ye de yer vererek görüştüğü liderlerle “göç, istikrar ve güvenlik” konularını ele aldıklarını belirtti.

Almanya’nın askeri desteği ana gündem

Başkan Neçirvan Barzani, Almanya Devlet Bakan Tobias Lindner ile bir araya geldi.

Başkanlıktan yapılan açıklamaya göre görüşmede Başkan Neçirvan Barzani, Tobias’ı yeni görevinden dolayı tebrik ederek, Kürdistan Bölgesi’nin durumu ve Irak’taki siyasi süreç hakkında son gelişmeleri aktardı.

Alman kuvvetlerinin Irak ve Kürdistan Bölgesi’ndeki görev süresini uzatma süreci, Irak ve Kürdistan Bölgesi’ne  askeri destek ve eğitimin devam etmesi ana gündem konuları oldu.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani ve Başbakan Mesrur Barzani dün de BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir araya geldiler

Görüşmede Irak’takisi son siyasi durum değerlendirildi, Kürdistan Bölgesi Başkanı ve Başbakan Birleşmiş Milletler’in özellikle Irak BM Özel Temsilciliği’nin Irak genel seçimlerindeki rolünden ötürü teşekkür ederek, Irak’taki sorunların çözümünde BM’nin aktif bir şekilde rolünün devam etmesi temennisinde bulundu.

Görüşmenin başka bir gündemi ise IŞİD terörüne karşı mücadele ve terör tehditi oldu. Taraflar IŞİD terörünün Irak ve Suriye’nin istikrar ve güvenliğini tehdit eden önemli bir tehdit olduğu konusunu vurguladı.  

FACEBOOK Yorumları:
Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.