Dünya

Münih Güvenlik Konferansı Başkanı: Barzani’nin katılımı önemli

Münih Güvenlik Konferansı Başkanı Wolfgang Ischinger, Başkan Neçirvan Barzani’nin konferansa katılımının önemli olduğunu belirterek “Kürt liderleri, Barzani’yi davet etmenin oldukça doğru bir karar olduğuna inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Dünyanın önemli platformlarından olan Münih Güvenlik Konferansı (MSC 2022) dün başladı.

Siyaset, ekonomi, askeri ve istihbarat alanlarının üst düzey temsilcilerini buluşturan konferansa bu yıl 30’dan fazla hükümet ve devlet başkanı ile yaklaşık 100 dışişleri ve savunma bakanının katılması bekleniyor.

Konferansa aralarında Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO Genel Sekteri Jens Stoltenberg, AB Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen’in bulunduğu birçok ülke ve kurumun temsilcisi katılıyor. Rusya ise 1999’dan bu yana ilk kez konferansa katılmıyor.

Ayrıca aralarında küresel düzeyde faaliyet gösteren şirketlerin üst düzey yöneticileri, akademisyenler ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin de bulunduğu 300’ün üzerinde davetli de konferansın katılımcıları arasında yer alıyor.

Dün Başkan Neçirvan Barzani, pek çok devlet adamıyla görüşme gerçekleştirmiş, yoğun bir diplomasi trafiğinde bulunmuştu. Konferansa Başbakan Mesrur Barzani de katılım gösteriyor.

“Barzani’yi davet etmenin oldukça doğru bir karar olduğuna inanıyorum”

Rûdaw’a konuşan Münih Güvenlik Konferansı Başkanı Wolfgang Ischinger, bölge liderlerinin katılımının önemli olduğunun altını çizerek Başkan Neçirvan Barzani’nin katılımını ‘isabetli bir karar’ olarak nitelendirdi.

Ischinger şöyle konuştu:

“Münih Güvenlik Konferansı’nın en iyi yanlarından birinin, sadece ülke ve hükümet başkanlarını değil, aynı zamanda bölge başkanları ve liderlerini de davet etmek olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü kendileri, küresel ve bölgesel siyaset ile kriz siyaseti söz konusu olduğunda oldukça önemliler.

Dolayısıyla son yıllarda Kürt liderleri, Barzani’yi davet etmenin oldukça doğru bir karar olduğuna inanıyorum.”

“Seslerini duyurmak son derece önemli”

Sözlerinin devamında MSC Başkanı Ischinger şu ifadeleri kullandı:

“Bu yıl zorluklara rağmen bu mümkün olduğu için mutluyum. Bu şekilde, doğru bir çalışma yaptığımızı düşünüyorum.

Bu önemli temsilciler elbette bağımsız ülkeleri temsil etmeyebilirler ama söz konusu ülkelerin önemli bir parçası ve onları buraya davet edip seslerini duyurmak son derece önemli. Bu bizim için önemli ve ayrıca demokrasiyi güçlendirmenin bir parçası.”

Münih Güvenlik Konferansı

Geçen yıl koronavirüs salgını nedeniyle sanal ortamda yapılan Münih Güvenlik Konferansı, bu yıl çok sınırlı bir katılımla gerçekleştiriliyor. Toplantılara, daha önceki senelerde olduğu gibi, Münih’teki “Bayerischer Hof” oteli ev sahipliği yapıyor.

Wolfgang Ischinger, yaşanan uluslararası krizlerin, yüz yüze görüşmeleri, gayriresmi buluşmaları çok daha önemli hale getirdiğini belirterek, bu nedenle koronavirüsün yol açtığı zorluklara rağmen toplantıyı Münih’te yapma kararı aldıklarını anlattı.

Koronavirüs nedeniyle Münih Güvenlik Konferansı’na katılım bu yıl en fazla 500 davetli ile sınırlı tutuldu. Gala yemeği gibi sosyal etkinliklerden de feragat edildi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in açılış konuşmasıyla başlayan konferansa Almanya’yı temsilen Başbakan Olaf Scholz, Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ve Savunma Bakanı Christine Lambrecht katılıyor. Konferansın konuşmacıları arasında NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in yanı sıra, AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de yer alıyor.

Konferansa her yıl olduğu gibi bu yıl da ABD’den üst düzey katılım bekleniyor. Amerikan Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken, bu isimler arasında.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu