Ortadoğu

KDP, Sadr ve Sünniler ortak cumhurbaşkanı ve başbakan adayını açıkladı

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile Sadr Grubu ve Sünni Egemenlik Koalisyonu, Cumhurbaşkanı adaylarının KDP’nin adayı Reber Ahmed ve Başbakan adaylarının da Cafer es-Sadr olduğunu ilan etti.

KDP Politbüro Sekreteri Fazıl Mirani, Irak Parlamento Başkanı ve Sünni Egemenlik Koalisyonu lideri Muhammed Halbusi bugün Bağdat’ta Sadr Grubu’nun Parlamento Başkanı Hasan Azari ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantının ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Hasan Azari, KDP, Sadr Grubu ve ve Sünnilerden oluşan “Vatanı Kurtarma İttifakı” adında meclis ittifakı kurduklarını açıkladı.

Azari, Cumhurbaşkanı adaylarının Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanı ve KDP’nin adayı Reber Ahmed ve Başbakan adaylarının da halen Irak’ın İngiltere Büyükelçiliği görevini yürüten Cafer es-Sadr olduğunu duyurdu.

Parlamentoda çoğunluğu oluşturduklarını belirten Azeri, “Kapımız diğer tüm taraflara açıktır” diye konuştu.

Irak Parlamentosu’nda 26 Mart cumartesi günü cumhurbaşkanı seçimi yapılacak. Cumhurbaşkanlığı için 40 aday yarışacak ancak bu yarışta en güçlü rekabetin Reber Ahmed ile Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) adayı mevcut Cumhurbaşkanı Berhem Salih arasında olması bekleniyor.

Seçilecek cumhurbaşkanının en geç 15 gün içerisinde başbakan adayına hükümeti kurma görevi vermesi gerekiyor. Yeni başbakanın da en geç 1 ay içerisinde kabinesini oluşturması gerekiyor.

Cumhurbaşkanının seçilmesi için meclisin üçte ikisinin oyu (225 vekil) lazım.

Şii Koordinasyon Çerçevesi: Oturuma katılmayacağız

Ancak Şii Fetih Koalisyonu lideri Hadi Amiri liderliğindeki Koordinasyon Çerçevesi, 26 Mart’taki oturuma katılmayacağını açıkladı.

Rûdaw’a konuşan Koordinasyon Çerçevesi bileşenlerinden Kanun Devleti milletvekili Muhammed Zeyadi, “Koordinasyon Çerçevesi olarak 88 ila 92 kadar imzamız var. Azim Koalisyonu ve KYB ile birlikteoturuma katılmayacağız. Oturuma katılmayacak olan vekillerin sayısı 135 oluyor ve dolayısıyla seçimler için gerekli çoğunluk sağlanamıyor” dedi.

KDP: Gerekli çoğunluk sağlanır

KDP Irak Parlamentosu Milletvekili Şêrwan Duberdani ise, KDP, Sünni Egemenlik ve Sadr Grubu’nun kurduğu ittifakın diğer bileşenlerle birlikte 180 vekile sahip olduğunu söyledi.

Duberdani, “İmtidat Hareketi, Yeni Nesil Hareketi ile birlikte 34 vekile sahip. Hristiyan kotasından 5 vekil ve Ezidi kotasından 1 vekil ile Abdulhadi Hasnavi liderliğindeki 5 veya 8 bağımsız vekil de oturuma katılacaklar. Bu şekilde gerekli çoğunluk sağlanır” diye konuştu.  

Irak ve Kürdistan Bölgesi’nde 10 Ekim’de yapılan seçimlerin üzerinden 5 ay geçse de henüz bir hükümet kurulamadı.

Mukteda es-Sadr liderliğindeki Sadr Grubu 329 sandalyeli parlamentoda 73 vekil kazanarak seçimin birincisi olmuştu. KDP’nin 31 ve Sünni Egemenlik Koalisyonun 60’dan fazla vekili bulunuyor,

.

Başbakan adayı Sadr kimdir?

Irak’ın İngiltere Büyükelçiliği görevini yürüten Muhammed Cafer es-Sadr, Mukteda es-Sadr’ın kuzeni ve Saddam Hüseyin döneminde idam edilen Şii dini mercilerden Şii İslami Dava Partisi’nin kurucusu Muhammed Bakır es-Sadr’ın oğlu.

Irak Meclisi’nde cumartesi günü cumhurbaşkanı seçimi yapılacak. Seçilecek cumhurbaşkanının en geç 15 gün içerisinde başbakan adayına hükümeti kurma görevi vermesi gerekiyor. Yeni başbakanın da en geç 1 ay içerisinde kabinesini oluşturması gerekiyor.

Cumhurbaşkanının seçilmesi için Meclis’in üçte ikisinin oyu lazım.

Irak’ta 10 Ekim’de yapılan seçimlerin üzerinden 5 ay geçse de henüz bir hükümet kurulamadı.

Sadr Grubu 329 sandalyeli Meclis’in 73 vekilini kazanarak seçim birincisi olmuştu. KPD’nin 31, Sünni Egemenlik Koalisyonu’nun da 60’dan fazla vekili bulunuyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu