Ortadoğu

Saddam’ı yargılayan Hakim: Kürtlerin ortak cumhurbaşkanı adayı olurum

Irak cumhurbaşkanlığı adaylarından Hakim Rızgar Hemin, şu ana kadar hiçbir siyasi partinin kendisini desteklemediğini, ancak kabul edilmesi halinde ortak aday olabileceğini söyledi.

Irak Parlamentosu, 26 Mart’ta yeni cumhurbaşkanını seçmek için bir araya gelecek. Oturumda, aralarında Kürtlerin de yer aldığı 40 aday cumhurbaşkanlığı için yarışacak.

Kürt adaylar arasında Irak’ın devrik diktatörü Saddam Hüseyin’i yargılayan yargıç Rızgar Hemin de yer alıyor.

Kürt adaylardan Hakim Rızgar Hemin, Kürdistan Yurtseverler Birliği(KYB) ve Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) uzlaşıya varması halinde ortak aday olmaya hazır olduğunu söyledi. 

Kürtlerin ortak adayı olması yönünde bugüne kadar kendisine ne KYB’den ne de KDP’den herhangi bir teklif gelmediğini dile getiren Hakim Rızgar Hemin, “Her iki partinin ortak bir aday üzerinde uzlaşması Kürt halkının çıkarına olacaktır” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanlığına seçilecek Kürt adaylardan hiç birinin KYB ve KDP’nin desteği olmaksızın başarı şansı bulunmadığını vurgulayan emekli yargıç Rızgar Hemin, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Her iki partinin de kendi adayı var ve rekabet halindeler. Uzlaşmaları halinde ben Kürt halkının adayı olmaktan büyük kıvanç duyarım.”

Irak ve Kürdistan Bölgesi’nde 10 Ekim 2021 tarihinde Irak Parlamentosu erken seçimleri gerçekleştirildi. Ancak şu ana kadar ne yeni cumhurbaşkanı ne de hükümet kabinesi kurulmuş değil. Yeni cumhurbaşkanı ve hükumet konusunda siyasi taraflar arasında tartışma ve müzakereler sürüyor. 

Baas rejiminin yıkılması ardından Irak’ta 2003 sonrası kurulan siyasi dengeye göre başbakanlık Şiilerin, cumhurbaşkanlığı ise Kürtlerin payına düşüyor.

Yeni hükümet kabinesinin kurulabilmesi için gözler Kürtlerin cumhurbaşkanlığı adayı konusunda uzlaşmaya varmasına çevrilmiş durumda.

Irak Cumhurbaşkanlığı için birkaç bağımsız Kürt aday dışında KDP ile KYB’nin adayları Berhem Salih ve Reber Ahmed iki güçlü aday olarak öne çıkıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu