Kültür & Sanat

2. İstanbul Kürt Film Festivali başlıyor

İlki 2019’da düzenlenen İstanbul Kürt Film Festivali, üç yıl aradan sonra yeniden sinemaseverlerle buluşuyor.  24-29 Mart 2022 tarihleri arasında düzenlenecek festivalde, kadın, doğa, yaşam ve insan hakları temalı 28 film gösterilecek.

Mezopotamya Sinema Kolektifi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen “İstanbul Kürt Film Festivali”, üç yıl aradan sonra yeniden salonlara dönüyor. Koronavirüs salgını nedeniyle ara verilen festival, bu yıl 24-29 Mart tarihleri arasında düzenlenecek. Festivalde, kadın, doğa, yaşam ve insan hakları temalı 28 film yer alacak. 10 kişilik seçici kurul tarafından seçilen 28 film, uzun metraj, belgesel film ve kısa film olmak üzere üç kategoriye ayrıldı. Festivale toplam 80 film başvurmuştu.

Festivalin açılışı ve kapanışı Şişli’de bulunan Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde yapılacak. Program kapsamında film gösterimlerinin yanında konser ve çeşitli forumlar da düzenlenecek. Yönetmenlerin de katılacağı film gösterimleri, beş gün boyunca Beyoğlu’nda bulunan Cinemajestik Sineması’nda yapılacak. Film gösterimlerinde Türkçe ve Kürtçe altyazılar da yer alacak.

Festivalin açılış filmi, Amasi Martirosyan’ın 1933’te çektiği “Kurdên Êzidî” (Êzidî Kürtler) olarak belirlendi. Film Türkiye’de ve Kürtler’in yaşadığı diğer yerlerde ilk kez gösterilecek.

80 filmin başvurduğu festivalde, 10 kişilik seçici kurul yaklaşık 28 kısa metraj, uzun metraj ve belgesel filmini seçerek festivalde gösterilmesine karar verdi.

Festival boyunca yönetmenlerin katılımıyla çeşitli forumlar gerçekleştirilecek.

Festivalin kapanış filmi ise Nader Saeivar tarafından çekilen “Namo” filmi ile olarak belirlendi.

Festivalin ilki 2019 yılında düzenlendi

İstanbul Kürt Film Festivali, ilk kez 6-10 Mart 2019 tarihleri arasında düzenlenmiş ve festival kapsamında Kürtleri konu edinen 30’a yakın film gösterilmişti. 

Festival ilk kez düzenlendiğinden, Mezopotamya Sinema Kolektifi başvuru esasına göre filmleri kabul etmek yerine, gösterilecek filmler kendileri seçmiş, film gösterimleri, Sinema Kolektifi’nin İstanbul Elmadağ’da bulunan salonunda yapılmıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu