Yaşam

Kars’ta tacizcisini öldüren 18 yaşındaki lise öğrencisi tahliye edildi

Kendisini 3 yıldır taciz ettiğini söylediği adamı öldüren lise öğrencisi ilk duruşmada tahliye oldu.

Kendisini 3 yıldır taciz ettiğini söylediği B. D.’ı köy meydanında tabancayla öldüren ve olay tarihinde 18 yaşından küçük olan lise öğrencisi Azra .E., ilk duruşmada tahliye edildi.

Doğan’ın 14 yaşından beri kendisini rahatsız ettiğini belirten Azra E., ” Birdal Doğan olay gününe kadar beni sürekli rahatsız ediyordu. Bana karşı ilk eylemi 2019’da meydana geldi. Çeşmeye su almaya gitmiştim. Yanıma gelip kolumdan tutarak ‘Ben seni seviyorum, karımı sevmiyorum, eşimi boşayacağım, seni karım yapacağım’ dedi. Ben de kendisine amca diye hitap etmiştim. Bu sözleri duyunca şok geçirdim. Neden böyle dediğini sordum, aşık olduğunu söyledi. Eve geldim, anneme anlattım” dedi.

Azra E., Doğan’ın sosyal medya hesaplarından ve telefondan da kendisini rahatsız ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Kızı adına sosyal medya hesabı açarak arkadaşlık isteği gönderdi, mesaj attı. İstekleri kabul etmedim. Olaydan 3-4 ay önce eşi bizim eve gelerek hesabın eşine ait olduğunu söyledi. Böylece hesabı maktulün kullandığını öğrendim. Oğlunun da hesabından mesaj atıyordu. Numarasını gizleyerek beni arıyordu. Olaydan 1 yıl önce evin önünde halı yıkarken bana bakıp ‘Motoru, traktörü sattım, seni seviyorum, benimle kaç seni karım yapacağım’ dedi. Bu tür söylemleri olay gününe kadar devam etti.”

İLK DURUŞMADA TAHLİYE EDİLDİ

Mahkeme heyeti, olay tarihinde 18 yaşından küçük olan ve 12 yıla kadar hapis istemiyle hakkında dava açılan A.E. ile ilgili; ‘haksız bir fiilin meydana getirdiği hiddet veya şiddetli elemin etkisi altında’ cinayetin işlendiğini, üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, delillerin toplanmış olması, Suça Sürüklenen Çocuk’un (S.S.Ç) delil karartma ihtimalinin bulunmaması, tutuklama koruma tedbirinin istisnai uygulaması gereken bir tedbir olması, tutuklamadan beklenen amaç ve gayenin adli kontrol tedbirlerinin uygulanması ile elde edilmesi mümkün ise öncelikli olarak adli kontrol tedbirlerinin uygulanmasının usul kuralları gereğince gerekli oluşu, SSÇ’nin dosya kapsamı itibarı il aleyhindeki mevcut delil durumu ve tutuklu kaldığı süre dikkate alındığında bu aşamadan itibaren orantılık ve ölçülülük ilkeleri uyarınca atılı suçtan tahliyesine karar verdi. Tutuksuz yargılanacak A.E.’nin duruşması 3 Kasım’ ertelendi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu