Politika

İzmir Barosu: Van’da yaşanan olayın takipçisi olacağız

İzmir Barosu İspanya ve Van’da göçmenlerin öldürülmesine tepki gösterdi. Baro, sivillere silahlı müdahalenin hukuken yasaklandığını, Van’daki olayla ilgili soruşturmanın takipçisi olacağını vurguladı.

İzmir Barosu, Melilla ve Van’da, göçmenlere yönelik saldırılara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Kuzey Afrika’da bulunan Melilla’daki Fas-İspanya sınırını geçmek isteyen silahsız sivillere yönelik insanlık dışı müdahale ve 2’si Faslı güvenlik gücü olmak üzere 37 kişinin hayatını kaybettiği olayların ardından, 3 Temmuz günü Van’ın Saray ilçesine bağlı Karahisar Mahallesi’nde göçmenleri taşıyan minibüse ateş açıldığı hatırlatılan açıklamada, 1’i çocuk olmak üzere hayatını kaybedenlerin olduğu ve çok sayıda göçmenin de yaralandığı bilgisine erişildiği ifade edildi.

‘İLTİCA HAKKINA ERİŞİM YOLLARINI SAĞLAMAK HUKUK DEVLETİ OLMANIN GEREĞİDİR’

Sivillere yönelik her türlü silahlı müdahalenin hukuken yasaklandığını, sivillerin yaşam hakkının savaş hukukunda bile “insancıl hukuk” kapsamında korunduğunu belirten açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Taraf olduğumuz İnsan Hakları Evrensel Sözleşmesi, 1951 Tarihli Mültecilerin Hukuki Statüsüne Dair Sözleşme ve 6458 Sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunumuz ile; başta yaşam hakkı olmak üzere iltica hakkı, taraf devletler ve ülkemiz tarafından güvence altına alınmıştır. İltica hakkına erişim yollarını sağlamak ve korumak, hukuk devleti olmanın gereğidir.”

‘HER KOŞULDA HERKES İÇİN HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜ SAVUNACAĞIZ’

Devletlerin göçü doğuran nedenleri ortadan kaldırmaya yönelik politik ve insani tedbirlere başvurmak yerine, sınırlarını korumaya yönelik insanlık dışı önlemler aldığını belirtilen açıklamada, “Melialla’da hayatını kaybeden insanların bedenlerinin üst üste yığıldığı korkunç sahnelerin ardından, bugün Van’da bebeğinin cansız bedeninin başında bekleyen babayı görmek; şiddetin olağanlaştırılmaya başlandığının habercisidir. Bu yaşananlar, ülkemiz ve dünyanın içinde bulunduğu şiddet ve nefret, olağan değildir; bunun parçası olmayacağız. İzmir Barosu olarak; Van’da yaşanan olayın sorumlularının ortaya çıkarılması için etkin bir soruşturmanın yürütülmesinin takipçisi olacağımızı ve her koşulda herkes için hukukun üstünlüğü, temel hak ve hürriyetlerin savunucusu olmaya devam edeceğimizi kamuoyu saygıyla duyururuz” denildi.(DUVAR)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu