Yaşam

Kadıköy’de Kürt müzisyeni öldürmüştü, müebbet hapis cezası aldı

İstanbul Kadıköy’de Kürt müzisyen Cihan Aymaz’ı katleden Mehmet Caymaz, yargılandığı davada müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Cumhuriyet’ten Fahrettin Öztürk’ün haberine göre; İstanbul Kadıköy Rıhtım’da, 2 Mayıs 2023 tarihinde “Ölürüm Türkiyem” parçasını söylemediği gerekçesiyle müzisyen Cihan Aymaz’ı (30) bıçaklayarak katleden Mehmet Caymaz’ın (33), ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis istemiyle yargılanmasına Anadolu Adliyesi 22. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargılanmasına devam edildi.

Duruşmaya, tutuklu sanık Mehmet Caymaz ile taraf avukatları katıldı.

Mahkemedeki son sözü sorulan sanık Mehmet Caymaz, pişman olduğunu söyledi. Müştekilerin avukatı ise daha önce de müzisyen cinayetleri olduğunu ve bir daha böyle cinayetlerin yaşanmaması için sanığın en ağır şekilde cezalandırılmasını ve cezasında herhangi bir indirim yapılmamasını talep etti.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanık Mehmet Caymaz hakkında “kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezasına hükmetti.

Ne olmuştu?

Mayıs 2023’te Kadıköy rıhtımında saat 19.00 sıralarında 30 yaşındaki Kars-Digorlu Kürt müzisyen Cihan Aymaz, yanında bulunan ses sistemiyle müzik çalıp şarkı söylüyordu.

İddiaya göre bu sırada Mehmet Caymaz, Aymaz’dan hoparlörden “Ölürüm Türkiyem” parçasını çalmasını istedi. Aymaz olumsuz yanıt verince ikili arasında tartışma çıktı.

Mehmet Caymaz, elindeki bıçakla Cihan Aymaz’ı göğsünden yaraladı. Aymaz, aldığı darbenin etkisiyle denize düştü.

İhbar üzerine olay yerine sağlık, sahil güvenlik ve polis ekipleri sevk edildi. Denizden çıkarılan yaralı Cihan Aymaz’a ilk müdahale çevredeki insanlar tarafından yapıldı. Aymaz, ambulansla Haydarpaşa Numune Hastanesi’ne kaldırıldı. Denize atlayan saldırgan Mehmet Caymaz ise sahil güvenlik botuna çıkarıldıktan sonra kelepçelenerek gözaltına alındı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu