Ortadoğu

Irak’ta eski Başbakan Kazımi’ye ‘Kasım Süleymani’ soruşturması

Irak’ta başsavcılık, eski başbakan Mustafa el-Kazımi hakkında, “Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis ve İran’ın Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin öldürülmesinde ihmali” olduğu gerekçesiyle soruşturma başlattı.

AA’nın Irak medyasından aktardığına göre, savcılık soruşturma kararıyla ilgili belgeye göre, Kazımi hakkında Mühendis ve Süleymani’nin öldürülmesinde ‘kusuru ve ihmali’ olduğu gerekçesiyle yapılan şikayet üzerine soruşturma açıldı.

Kazımi’ye, soruşturma kapsamında ‘Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis ve İran Devrim Muhafızları’na bağlı eski Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin ABD saldırısında öldürülmesinde ihmal’ suçlaması yöneltildi. 

Ne olmuştu?

ABD’nin Bağdat Havalimanına 3 Ocak 2020 tarihinde helikopterle düzenlediği saldırıda, İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve İran yanlısı Haşdi Şabi örgütünün Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis öldürülmüştü.

Irak Hizbullahı’nın meclisteki siyasi uzantısı olan Hukuk Hareketi Milletvekili Hüseyin Munis, Mühendis ve Süleymani’nin öldürüldüğü Uluslararası Bağdat Havalimanı’nın egemenliğinin ihlal edilmesine göz yumduğu, olayda ihmali ve kusuru bulunduğu gerekçesiyle o dönem Milli İstihbarat Servisi Başkanı olan Kazımi hakkında savcılığa şikayette bulunmuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu