Yaşam

Diyarbakır’da 1 Mayıs Dağkapı Meydanı’nda kutlanacak

Amed Emek ve Demokrasi Platformu, Diyarbakır’da işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’a yönelik hazırlıkları tamamlandı. Diyarbakır merkezli operasyonların kınanacağı ve seçim güvenliğine dair endişelerin dile getirileceği miting alanında, işçilerin ve emekçilerin taleplerinin, deprem sürecinde ve sonrasındaki aksaklıkların, barış ve kardeşlik isteklerinin konuşulacağı bekleniyor.

Amed Emek ve Demokrasi Platformu tarafından hazırlıkları yapılan etkinlikler saat 12.00’da başlayacak.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Eğitim Sen Diyarbakır 1 No’lu Şube Eş Başkanı Zülküf Güneş, “Emekten, barıştan, demokrasiden, eşitlikten ve özgürlükten yana olan herkesi Dağkapı Meydanı’na bekliyoruz” dedi.

Güneş, taleplerini şöyle dile getirdi: “İnsanların güvenli konut ihtiyacını karşılayacak bir kent modeli, barış ve kardeşliğin hakim kalındığı bir ülke, düşünce ve ifade özgürlüğünün suç olarak görülmediği ve insanların düşüncelerini rahat bir şekilde ifade edebileceği bir ortam istiyoruz. Sendikal hak ve özgürlüklerin önündeki engellerin kaldırılmasını, kimsenin kimliğinden, inancından, cinsiyetinden, cinsel yöneliminden dolayı ötekileştirilmediği bir yaşam istiyoruz. Emekçiler için grev hakkının yasal bir zemine kavuşturulmasını, işçi ve emekçilerin taleplerinin kabul gördüğü bir toplu sözleşme dönemi istiyoruz.” 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu