Ortadoğu

Iraklı milletvekilleri Mesud Barzani’nin yeni hükümet vizyonunu benimsiyor

Mesud Barzani’nin Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Irak Kürdistan Bölgesi’nin ancak “ortaklık, denge ve uzlaşı” üzerine kurulu olması halinde yeni hükümete katılacağını duyurmuştu.

Koordinasyon Çerçevesi Milletvekili Ahmed el-Asadi, Kürt lider Mesud Barzani’nin daha önce önerdiği gibi, siyasi blokların “ortaklık, denge ve uzlaşma” temelinde yeni bir Federal Hükümet kurma konusunda anlaştıklarını açıkladı.

Al-Asadi bugün bir Parlamento bildirisinde şu ifadelerin yer aldığını söyledi; yeni hükümetin anayasal ilkelere saygı göstereceğini ve Federal hükümet ile Kürdistan Bölgesel hükümeti arasındaki farklılıkları ele alacağını, petrol ve gaz faturasını onaylayacağını, vatandaşlara iş fırsatları sağlayacağını vb.

Milletvekili, hükümetin kurulmasına katılacak blokların ülkenin karşı karşıya olduğu zorlukların üstesinden gelmek için tam sorumluluk alacaklarını doğruladı.

Lider Mesud Barzani’nin Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Kürdistan Bölgesi’nin ancak “ortaklık, denge ve uzlaşı” üzerine kurulu olması halinde yeni hükümete katılacağını duyurmuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu