Yaşam

8 dil bilen İtalyan, Müslüman olup Siirt’e yerleşti!

İtalyan Stawan Stefano (32) Belçika’nın başkenti Brüksel’de tanıştığı Müslüman arkadaşlarının etkisiyle İslam’ı seçti. 8 dil bilen ve Türkiye’ye gelerek tercümanlık yapan Stawan, burada ‘Yasin’ ismini aldı.

İtalya’nın Milano kentinde yaşarken üniversite eğitimini tamamladıktan sonra Belçika’nın başkenti Brüksel’e yerleşen Stawan Stefano, burada tanıştığı Türk, Faslı, Afgan ve Pakistanlı arkadaşları sayesinde Müslümanlığa ilgi duymaya başladı.

2014’te İslamiyet’i seçen Stefano, daha sonra Türkiye’ye geldi.

İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Portekizce ve Arapça gibi 8 dil bilen 32 yaşındaki Stefano, Antalya, Isparta ve daha sonra da Bursa’da tercümanlık yaparak geçimini sağladı.

Stawan’ın 2 yıl önce evlendiği Vanlı eşiyle, 6 ay önce Meryem adını verdikleri bir kızları oldu.

‘HAKİKATİ GÖRDÜM’

“İslamiyet’i daha iyi anlamak için” bir süre önce Siirt’e eşi ve kızıyla yerleştiklerini kaydeden Stawan, burada yine tercümanlık yapmaya başladı.

Stefano, tecrübesiyle ilgili şunları söyledi:

“Mesela erkekler kadınları dövüyor diye çok düşündüm. Faslı, Afgan, Pakistanlı ve Türk arkadaşlar edindim, hakikatı gördüm. Türkiye’de Antalya, Isparta ve Bursa gibi şehirlerde yaşadım. Daha sonra Siirt’e yerleştim. 1 yıl sonra Türk vatandaşı olacağım.

Halen kimliğimde Stawan olarak yazıyor. Buradaki arkadaşlarım benim adımı ‘Yasin’ koydular.

Şu anda ailem Hristiyan ancak annem benden ötürü Müslüman oldu. Anneme Müslümanlığı öğrettim. Babam ve kardeşim hala Hristiyanlar. Kuran-ı Kerim’i okudum. Çok etkilendim ve böyle Müslüman olmaya karar verdim. Bu benim için büyük bir karardı.

Türkiye’de eşim ile tanıştım kendisi Vanlı. Şu an 6 aylık bir kızımız var. Mutlu bir şekilde hayatımızı sürdürüyoruz. Bursa’da bir evimiz var bu evi sattıktan sonra Siirt’e tamamen yerleşmeyi hedefliyorum. Kiralık bir evde yaşıyoruz. İş olarak ise tercümanlık yapıyorum. İnternet ortamında öğrencilere İngilizce ve İtalyanca ders veriyorum. Geçimimi bu şekilde sağlıyorum.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu