Makaleler

Irak seçimleri Sincar’da PKK’nın zayıflaması

Irak’ta Ekim ayında yapılan seçimler, Irak Kürdistan yönetiminin Sincar’daki Yezidi enklavında elini güçlendirmiş olabilir.

Mahmut Bozaslan

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP, Irak Kürdistanı’nı yöneten ana siyasi grup) ile Türkiye’den silahlı Kürt militanlar arasında Irak Yezidi enklavı Sincar üzerinde devam eden iktidar mücadelesi Irak seçimlerinekadar uzandı ve oylama ikincisi için şaşırtıcı bir fiyaskoyla sonuçlandı.

KDP, Kürdistan İşçi Partisi (PKK) bağlantılı grupların 10 Ekim seçimlerine kadar KDP’nin kampanyalarını baltalama girişimlerine karşı çıkarak kasabadaki üç sandalyeyi de kazandı. Bazı durumlarda KDP adaylarının bölgeye seyahat etmesi engellendi. PKK bağlantılı gruplar bu sonuçların iptali için bastırırken, analistler Türkiye’nin terör listesinde yer alan militan grubun dağlık kasabada masaları lehine çevirebilecek yeterli desteğin yetersiz olduğuna inanıyorlar.

PKK ile KDP arasında 2014’ten bu yana yaşanan gerginliğin odak noktası ve Erbil ile merkezi Irak hükümeti arasındaki tartışmalı bölgelerden biri olan Sincar, İslam Devleti’nin (IŞİd) kuzey Irak’takihızlı toprak kazanımları karşısında peşmerge güçlerinin bölgeden çekildiği 2014 yılına kadar Erbil’in fiili kontrolü altındaydı.

Binlerce Yezidi’nin öldürüldüğü bölgenin IŞİd tarafından aylarca süren kuşatması, çoğunlukla yerel halka yardıma koşan PKK bağlantılı savaşçıların yardımıyla sona erdi. Saldırı arifesinde bölgeyi terk eden peşmerge güçlerine öfkelenen Yezidiler, bölgenin yerel gücü Sincar Direniş Birlikleri’nin kurulmasına da yardımcı olan ve IŞİd’in yenilgisinden sonra dağdaki varlıklarını sürdüren PKK militanlarını memnuniyetle karşıladılar.

O zamandan beri bölgedeki PKK varlığı Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) ile PKK arasında bir çekişme noktasına dönüştü. Militan grup, Erbil’in çekilme çağrılarına kulaklarını vermedi. Kasaba, Suriye sınırına yakınlığı ve Kuzey Irak’taki PKK üsleri ile sınırın diğer tarafındaki PKK bağlantılı Suriyeli Kürt gruplar arasında bir koridor görevi gören kritik konumu nedeniyle PKK için stratejik bir dayanak konumuna sahip. Bağdat ve Erbil, PKK da dahil olmak üzere yabancı savaşçıların bölgeden çıkarılmasını da öngören Sincar’ın yeniden inşası için anlaşmaya vardılar, ancak bu anlaşma henüz uygulanmadı.

Irak’ta yapılan son seçimler, KDP ile PKK arasında yıllardır devam eden gerginliği yeniden alevlendirdi. Sincar’da farklı partilerden bir düzineden fazla aday seçime girdi, ancak asıl rekabet KDP adayları ile PKK destekli Yezidi Özgürlük ve Demokrasi Partisi (PADE) arasında oldu. KDP adayları PKK bağlantılı grupları bölgede kampanya yapmalarını engellemekle suçladılar. Buna karşılık PKK ile yakın ilişkileri olan yerel Sincar yönetimi, KDP’yi “provokasyonla” suçladı. Alev alev alev eden gerginlikler, KDP adaylarını 2 Ekim’de bölgeden çekilmeye zorladı. Bu arada, diğer adayların – bağlantıları ne olursa olsun – seçimlere kadar özgürce kampanya yürüterek kampanya yürüteceklerini belirtmekte fayda var.

Seçimlerin sonucu pek çok kişi için şok etkisi yarattı. KDP üç sandalyeyi de kazanırken, PKK destekli adaylar, sonucu bölgedeki güç dengesinin görünümü üzerinde paradigma değiştiren bir etkiye sahip olan bir seçimde büyük fiyaskolarla karşı karşıya kaldılar.

Türkiye’nin Kürt nüfusun çoğunlukta olduğu Diyarbakır ilindeki Dicle Üniversitesi hukuk profesörü ve bölge siyasetinin önde gelen yorumcularından Vahap Coşkun’a göre, KDP’nin seçim zaferi, militan grubun Sincar’da çok az etkisi olduğunu belirterek PKK’nın bölge üzerindeki iddialarını çürüttü.

Read more: https://www.al-monitor.com/originals/2021/11/iraqs-elections-weaken-pkk-sinjar#ixzz7BB6EUzBC

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu