Ekonomi

Erdoğan’ın sağlık durumuyla ilgili söylentilerin ardından dolar sert yükseldi

Dolar/TL tarihi zirve olan 9.85’in hemen altında dalgalanmayı sürdürürken; enflasyon verisi, ABD Merkez Bankası (Fed) kararı ve AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sağlık durumu ile ilgili söylentilerin etkisiyle bu sabah güne 9,70 civarında başladı.

Sosyal medyada ve piyasalarda dün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sağlık durumuna ilişkin olumsuz söylentilerin ön plana çıkması sonrası TL’de değer kayıpları belirginleşmişti. Dolar/TL yüzde 20’ye yaklaşan enflasyonun da etkisiyle güne başladığı 9.62’li seviyelerden 9.7400’e kadar yükselmiş ardından günü 9.65’e doğru düşüşle tamamlamıştı.

Söylentiler yetkililer tarafından reddedilirken Erdoğan dün daha önceden açıklanan programını da uyguladı.

FED FAİZ ORANINI DEĞİŞTİRMEDİ

Küresel piyasalarda ise gözler Fed’deydi. Hisse piyasaları, Fed’in varlık alımlarını azaltma kararı almasının ardından yükselirken enflasyon görünümüne dair endişeler uzun vadeli tahvil getirilerinin yükselmesine yol açtı.

Fed, beklendiği gibi varlık alımlarını bu aydan itibaren her ay 15 milyar dolar olacak şekilde azaltmaya başlayacağını açıkladı. Ancak, programın hızını gerektiği şekilde azaltabileceği ya da artırabileceği ihtimaline açık kapı bıraktı.

Fed’in dün gece açıkladığı kararın ardından yatırımcılar gözlerini İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) kararına çevirdi. BOE, bugün 1500’te açıklayacağı kararla faiz artırımlarına başlayabilir. Yatırımcılar ise faiz artırımlarının küresel tahvil piyasalarına tam olarak ne etkileri olacağını kestiremiyorlar.

TCMB GEVŞEME EĞİLİMİNDE

Dünyada hem gelişmekte olan hem de gelişmiş ülkelerin bir şekilde sıkılaştırma eğilimine girdiği dönemde TCMB ise yükselen enflasyona ve değer kaybeden TL’ye rağmen dünyanın aksine gevşeme eğiliminde.

TCMB fiyat istikrarının cari fazla verilmeden sağlanamayacağını belirtirken, tüketici enflasyonun ise Ekim’de yükseldiği yüzde 20’lerde aylarca kalması bekleniyor. Ekonomistler cari fazlaya odaklanmanın enflasyondaki yükselişini daha da yukarı çekebileceğinden de endişeliler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu