DünyaGenel

Irak Yüksek Seçim Komiserliği: Seçim sonuçlarına yapılan itirazların çoğu delilsiz

 Irak Yüksek Seçim Komiserliği (YSK), 10 Ekim’de yapılan genel seçimlerin sonuçlarına ilişkin itirazların çoğunun “delilsiz” olduğunu bildirdi.

YSK Medya ve Kitle İletişim Müdürü Hasan Selman, Irak resmi ajansı INA’da yer alan açıklamasında, YSK’nin seçim sonuçlarına yapılan itirazları bir kez daha kabul ederek, itirazlara ilişkin delillerin sunulması için 3 gün süre tanıdığını ve bu sürenin dün sona erdiğini belirtti.

Yapılan itirazların çoğunun “delilsiz” olduğunu aktaran Selman, yerli şirketler, parti temsilcileri, yerel ve uluslararası gözlemcilerin itiraz edilen sandıklardaki elle sayım işlemine tanıklık ettiğini ve bu sandıkların çoğunda sonucun değişmediğini söyledi.

Kesin seçim sonuçlarının tüm itirazlar değerlendirildikten sonra ilan edileceğini kaydeden Selman, bununla ilgili henüz belli bir takvim bulunmadığını aktardı.

Selman, ayrıca itiraz edilen sandıklarda 27 Ekim’de başlayan elle sayım işleminin bu hafta sonu tamamlanmasını beklediğini ifade etti.

YSK, siyasi partilerin Musul, Babil ve başkent Bağdat’taki seçim sonuçlarına itiraz ettiği 2 binden fazla seçim sandığını 27 Ekim’de yeniden açarak oyların elle sayımına başlamıştı.

Irak ve Kürdistan Bölgesi’nde halk erken genel seçimde ülke genelindeki toplam 57 binden fazla sandıkta oy kullanmıştı.

Irak’ta Sadr grubu, Kürdistan Bölgesi’nde KDP birinci çıktı

Irak ve Kürdistan Bölgesi’nde 10 Ekim’de yapılan seçimleri Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr’a bağlı grup kazandı. Nihai olmayan sonuçlara göre Sadr Grubu 325 sandalyeli Parlamentoda 73 vekil gönderdi.

Sadr dışındaki Şii siyasetçiler, seçim sonuçlarına itiraz ederek, seçimlere şaibe katıldığını iddia ediyor.

Oyları düşen eski Başbakanlardan Haydar Abadi ve Şii siyasi ve dini lider Ammar Hekim’in oluşturduğu Ulusal Devlet Gücü Koalisyonu da 4 sandalyede kaldı.

Eski Meclis Başkanı Muhammed Halbusi’nin Sünni Takaddum (İlerleyiş) Partisi ise Parlamentoya 38 milletvekili gönderdi. Sünni siyasetçi Hamis Hançer’in Azim Koalisyonu da 20 sandalye kazandı.

Haşdi Şabi gruplarının yer aldığı Fetih Koalisyonu ise seçimlerde sadece 14 milletvekili çıkarabildi.

Kürdistan Bölgesi’nde de, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) kazandığı 33 sandalye ile Parlamentoda en çok milletvekiline sahip Kürt partisi oldu. Kürdistan Yurtseverler Birliğinden (KYB) 17, Yeni Nesil Hareketinden 9 isim Meclise girdi.

Türkmenler ise Kerkük’te 2 milletvekili çıkardı.

Sonuçlar onaylandıktan sonra 10 gün içinde yeni Parlamento toplanacak

Irak Yüksek Seçim Komiserliği, itiraz edilen sandıkların elle sayım işlemi tamamlanınca kesin sonuçları ilan edecek. Kesin sonuçlar onaylanması için Federal Mahkemeye (Anayasa Mahkemesi) gönderilecek.

Kesin seçim sonuçlar onaylandıktan sonra 10 gün içinde yeni Parlamentonun ilk oturumunu düzenleyerek başkan ve iki yardımcısını seçmesi gerekiyor.

Parlamento daha sonra en geç bir ay içinde cumhurbaşkanını seçecek. Yeni Cumhurbaşkanı, Şiilerin üzerinde anlaştığı Başbakan adayına hükümeti kurma görevini verecek.

Başbakan adayı da en geç 30 gün içinde kabineyi oluşturarak Parlamentonun onayına sunacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu