Connect with us

Politika

İlk kez oy kullanacak Z kuşağıyla yapılan ankette dikkat çeken sonuç! Yüzde 31,9’luk oranıyla dikkat çeken kararsızlar, seçimin kaderini belirleyecek

MetroPOLL Araştırma’nın Z Kuşağı üzerinde yaptığı son seçim anketinin sonuçlarına göre Millet İttifakı’na yüzde 25, Cumhur İttifakı’na destek ise yüzde 22 oranında oldu. Ankette HDP’nin oyu yüzde 13,9 olarak gösterilirken, kararsızlar ise yüzde 31,9 olarak dikkat çekti.

2023’de ilk defa oy kullanacak 6 milyon seçmen, seçimlerin sonuçları için büyük önem arz ediyor. Siyasi partiler gençlerin oyunu almak için yoğun çaba sarf ediyor. MetroPOLL Araştırma Kurucusu Özer Sencar, Z Kuşağı üzerinde yapılan son seçim anketini yayımladı. Sonuçlarda kararsız seçmenin oranı ise dikkat çekti.

MİLLET İTTİFAKI İLK SIRADA

Anket sonuçlarına göre, Z Kuşağı’nın ilk kez oy kullanacak seçmenin yaklaşık yüzde 25’i Millet İttifakı’nı destekliyor. Yüzde 22’si Cumhur İttifakı’na oy vereceğini söylüyor. HDP’nin oy oranı yüzde 13,9. Diğer partilere oy vereceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 7,6 oldu.

KARARSIZ SEÇMEN 3’TE BİR ORANINDA

Özer Sencar ise söz konusu paylaşımına, “Asıl önemli veri bu geçlerin yaklaşık 1/3’ünün kararsız olması. Bu kitleye ulaşabilen partiler avantajlı hale gelebilir” ifadelerini kullandı.

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir