Yaşam

HÜDA PAR’dan Newroz açıklaması

HÜDA PAR Sözcüsü Şehzade Demir tarafından yayımlanan gündem değerlendirmesinde haftanın öne çıkan başlıkları hakkında açıklamalarda bulunuldu. Açıklamada, “Newroz, bu coğrafyada yaşayan tüm milletlerin müşterek sürurudur” ifadelerine yer verildi.

HÜDA PAR Sözcüsü Şehzade Demir, tarafından okunan gündem değerlendirmesinde; Newroz, yüksek kiralar, sosyal yardımlar, gündüz kuşağı programları ve dış gündeme ilişkin açıklamalarda bulunuldu. Açıklamada, “Newroz bütünmahlûkatın bayramıdır” denildi.

“NEWROZ BÜTÜN MAHLÛKATIN BAYRAMIDIR”

Newroz’un baharın müjdesi olduğu belirtilen açıklamada, “Baharın gelişiyle tabiat yeniden dirilir. Gökyüzü karanlık perdesinden sıyrılır. Güneş hayat veren ışığını bir kez daha tabiata yayar. Evlerinde, yuvalarında bir kış boyunca mahsur kalmış tüm canlılar tabiatın kalbine göçer. Tıpkı tabiat gibi insan da yeniden dirilir. Bu nedenle Newroz bir bayram telakki edilmiş; neşe, coşku, heyecan gibi bütün güzel his ve duyguların simgesi olmuştur. Üstat Said Nursî hazretlerinin veciz ifadesiyle Newroz “mahlûkatın bayramıdır.”  Yani bütün canlıların ortak sevincidir. İnsan da mahlûkat taifesinin bir azası olarak bu bayrama iştirak eder. Yeniden dirilişin ve zorluklardan sonra genişliğe kavuşmanın şükrü gerektirdiği bilinciyle kutlamaların meşru dairede gerçekleşmesini diliyoruz.” denildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu