Ortadoğu

SOHR: Türkiye, Suriye’deki yüzlerce askerini İdlib’e sevk etmeye hazırlanıyor

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) Suriye’nin kuzeybatısındaki Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde konuşlu Türk güçlerinin, bölgede konuşlu unsurlarından 400’ünü PKK ile savaşmaları ve PKK’ya karşı yürütülen askeri operasyonlara katılmaları amacıyla Kuzey Irak’a sevk etme kararı aldığını bildirdi.

Türk ordusu geçen yıl Kürdistan’da PKK mevzilerini havadan ve karadan hedef alan ve aynı zamanda komando birliklerinin de katıldığı operasyonlar başlatmıştı. Ankara’dan yapılan açıklamalara göre, Türkiye’nin güney sınırındaki güvenlik tehditleri ve PKK varlığının ortadan kaldırılması amacıyla operasyonlar devam ediyor.

SOHR, Türk güçlerine bağlı 400 askerin yer aldığı ilk grubun Gerginliği Azaltma Bölgesi’nden çıkmak için hazırlıklarını tamamladığını belirterek, bu grubu önümüzdeki dönemde başka grupların da takip edebileceğini ifade etti. Suriye’nin kuzeybatısındaki Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde konuşlu Türk askerlerinin sayıları yaklaşık 13 bin 500’e ulaşıyor. Bölgedeki Türk askerleri İdlib, Halep, Hama ve Lazkiye kırsallarında bulunan 60’tan fazla askeri noktaya dağılmış durumda.

Suriye’deki Türk askerlerinin Kuzey Irak’a sevk edileceği yönündeki haberler, rejim güçlerinin İdlib’in güney kırsalındaki Cebel Zaviye’ye bağlı Beyneyn, El-Bare ve Fuleyfel bölgeleri ile Hama’nın kuzeybatı kırsalındaki Sehl el-Gab bölgesinde konuşlu muhalif silahlı gruplarla olan temas hatlarındaki mevzilere yönelik füze ve top atışları ile saldırılar düzenlediği bir dönemde geldi.

Şarku’l Avsat’ın haberine göre, Türk güçleri ve Ankara destekli Suriye Milli Ordusu (SMO) son üç gün içinde Haseke’nin kuzeyinde Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kontrolündeki Tel Tamir kırsalına yönelik düzenlediği bombardıman sonucu elektrik şebekesi zarar gördü ve bölgede elektrik kesintileri yaşandı.

SMO grupları Haseke’nin kuzeyindeki Tel Tamir kırsalına bağlı Derdara, Tel Şenan ve Tel Cuma köylerine yoğun top atışları gerçekleştirdi. Can kaybı olup olmadığı hakkında herhangi bir bilgi bulunmuyor.

SOHR, bir Türk insansız hava aracının (İHA) Rakka’nın kuzey kırsalındaki Ayn İsa’nın batısında yer alan Huşan köyü çevresinde askeri bir aracı hedef aldığını aktardı. SOHR’a göre İHA saldırısının gerçekleştiği bölgede maddi hasar meydana geldi. SOHR, Türk güçlerinin ayrıca Huşan köyüne top atışları düzenlediğini de kaydetti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu