Politika

HÜDA-PAR’dan ittifak sinyali

Hür Dava Partisi (HÜDA-PAR) Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, partilerinin herhangi bir ittifakta olacağına dair anlaşmasının olmadığını belirtirken “Ama bir ittifak teklifi gelirse, yer alabiliriz” diye de ekledi.

Hür Dava Partisi’nin (HÜDA-PAR) Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, beraberindeki parti yöneticileriyle birlikte Van’da esnaf ziyareti yaptı.

Daha sonra bir otele geçen Yapıcıoğlu, burada basına yaptığı açıklamada, 2023’te yapılacak olan genel seçimle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Yapıcıoğlu, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

 “Seçimler zamanında mı yapılır, erkene mi alınır ? Doğrusu bu tartışmalar halen devam ediyor. Ama çok bir anlamı kalmadığını düşünüyorum. Neden? Çünkü şu anda Meclis tatilde ve ekime kadar da tatilde olacak.

Ekimden sonra toplanan Meclis erken seçimi tartışmaya başlar, o konuda bir günden oluşturulursa en erken bahar aylarında bir seçim kararı alınabilir. Çünkü önce Yüksek Seçim Kurulu’nun bu iş için hazırlık yapması lazım. Bütün partilerin de hazırlık yapması için onlara bazı bilgilerin aktarılması lazım. Zaten bahar aylarında yapılırsa zamanında yapılacak olana seçim en fazla 2 veya 3 ay erkene alınmış olacak.

2-3 ay erkene alınan bir seçim de erken  seçim olur mu? Doğrusu o konuda da çok emin değilim. Bu nedenle kanaatimce erken seçim tartışması bu saatten sonra artık gündemden çıkmıştır diye düşünüyorum.”

“İttifak için teklif gelirse değerlendiririz

Partisinin yapılacak olan seçimde herhangi bir ittifakta yer alıp almayacağı ile ilgili de açıklama yapan Yapıcıoğlu, şunları kaydetti:

“Seçim zamanında da yapılsa, yarın da yapılsa, bir ay sonra da yapılsa biz HÜDA PAR olarak seçime hazırız. Ama an itibariyle HÜDA-PAR herhangi bir ittifak içerisinde yer almamaktadır.

Herhangi bir ittifaka verilmiş bir sözü de, herhangi bir blok ile varılmış bir anlaşması yoktur. Bunu net ifadelerle söyleyebilirim. Ama bu şu demek değildir; HÜDA-PAR hiçbir ittifakta yer almayacaktır. Hayır? Bunu söylemiyorum.

Biz bir ittifak arayışında değiliz. Ama bir ittifak teklifi gelirse, yer alabiliriz. Bunu daha önce de söyledim. Eğer ilkelerimize uygun milletin, memleketin menfaatine inandığımız bir ittifak teklifi gelirse partimizin yetkili kurullarında bunu değerlendiririz.

Kararımızı verdikten sonra bunu kamuoyu ile paylaşırız.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu