Ortadoğu

Bağdat’ta tansiyon yükseliyor: Koordinasyon Çerçevesi destekçileri süresiz oturma eylemi başlattı

Bağdat’ta tansiyon yükseliyor. Cuma namazı sonrası alanlar zapt edildi, tekrardan parlamento binasına girildi. Oturma eylemi başlatıldı. Taraflardan peş peşe açıklamalar geldi.

Koordinasyon Çerçevesi, Bağdat’ta devam eden gösterilerle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, “Bugün Bağdat’ta yaşanan gelişmeleri büyük bir endişeyle takip ediyoruz. Özellikle resmi kurumlar, parlamento, yargı, resmi üsler, partiler ve asayiş kurumlarına yönelik eylemlerden endişe duyuyoruz. Devlet ve resmi kurumların korunması kırmızı çizgidir. Tüm Iraklılar buraları barışçıl bir şekilde korumaya hazır olmalıdır” denildi.

Bu açıklamadan sonra Koordinasyon Çerçevesi taraftarları Bağdat Yeşil Bölgede süresiz oturma eylemine geçti. Ayrıca Basra’da da gösterilerini sürdürüyorlar.

Koordinasyon Çerçevesi ayrıca yargı ve yasama kurumlarına izinsiz girmenin tehlikeli ve yasa dışı bir ihlal olduğunu ve toplumun güvenliğini tehlikeye attığını belirtti.

Kazımi sağduyu çağrısı yaptı

Irak’ın başkenti Bağdat’ta Sadr hareketi destekçilerinin Koordinasyon Çerçevesi’nin başbakan adayı olarak Muhammed Şiya Sudani’yi aday göstermesine karşı düzenlediği protesto gösterileri devam ederken Bağdat’ta sokaklara çıkan Sadr hareketi destekçileri Irak Parlamentosunu bastı, Şii Koordinasyon Çerçevesi’nin liderlerinden olan Nuri el-Maliki ve Ammar el-Hakim’in Yeşil Bölge’de bulunan evlerine yürümek istedi.

Bağdat merkezli protesto gösterilerine ilişkin açıklama yapan Irak Cumhurbaşkanı Mustafa Kazımi, Irak halkına ve siyasi güçlerine hitaben yayımladığı mesajda sağduyu çağrısında bulundu.

ADVERTISEMENT

Irak Başbakanlık Ofisi’nin resmi Twitter hesabından yayımlanan Mustafa Kazımi’nin mesajında, “Siyasi bloklar Irak ve Iraklılar için oturup müzakere etmeli, ihanet ve dışlayıcı dilden kaçınmalı. Diyalog kurmak bir damla kanın akmasından daha değerlidir” dedi.

Mustafa Kazımi, “Herkes sakin, sabırlı ve mantıklı olmalı, çatışmaya girmemeli. Vatandaşları güvenlik güçleriyle çatışmamaya ve devlet kurumlarına saygı davranmaya davet ediyorum. Bu fitneyi hızlandıranları el birliğiyle durdurmalı ve fitne ateşinin herkesi yakacağını iyi bilmeliyiz. Yaşanan durum çok zor ve büyük pişmanlıklara sebebiyet verebilir. Bunun için birleşmemiz gerekiyor.”

Kazımi son olarak, “Aklımızı ve vicdanımızı yönetmeliyiz. Dar çıkarlar için değil, Irak için mücadele etmeliyiz” dedi.

Sadr Hareketi’nden açıklama

Salih Muhammed el-Iraki, Twitter hesabından bir mesaj paylaştı. Mesajda, “Barışçıl göstericilere yönelik herhangi bir saldırıdan siyasi blokları sorumlu görüyoruz. Güvenlik güçleri reformun yanında, reform da onlarla birliktedir. Irak’ın parasını çaldınız, bu yüzden saf kanı taciz etmeyi bırakın” dedi.

Olağanüstü toplantı kararı

Sadr’ın çağrısı üzerine başlayan protesto gösterileri devam ederken, Yeşil Bölgeye giren göstericiler parlamento binasını bastı.

Irak Bakanlar Kurulu, Başbakan Kazımi başkanlığında olağanüstü toplantı kararı aldı.

BM de açıklama yaptı

Birleşmiş Milletler Irak Yardım Misyonu (UNAMI), Irak’ta süren protestolara ilişkin bir mesaj yayımladı.

UNAMI’nin mesajında, “Yükselen tansiyon nedeniyle kaygılıyız. Şiddetin önüne geçilebilmesi için mantığın ve aklın sesine ihtiyaç var. Bütün Iraklıların yararı için tüm tarafların gerilimi azaltması gerekiyor” denildi.

Sadr yanlıları, Meclis binasını basmıştı

Irak’ta Ekim 2021’de yapılan seçimlerden galip çıkan Mukteda es-Sadr, İran yanlısı partilerle hükümet kurmaya yanaşmamış ve ardından siyasetten çekildiğini açıklamıştı. Sadr sonrası hükümet kurma işi rakibi Koordinasyon Çerçevesi’ne geçmişti.

Koordinasyon Çerçevesi, 25 Temmuz’da başbakan adayı olarak eski Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Muhammed Şiya Sudani’yi seçtiğini duyurmuştu.

Sadr yanlıları, İran’a yakın Şii siyasi çatı kuruluş Koordinasyon Çerçevesi’nin başbakan adayı Sudani’yi protesto etmek amacıyla 30 Temmuz Cumartesi günü Yeşil Bölge’ye girerek Meclis binasını basmış ve burada oturma eylemi başlatmıştı.

Şii lider Sadr, 2 Ağustos’ta destekçilerine Meclis’ten ayrılarak oturma eylemine binanın çevresinde devam etmeleri çağrısı yapmıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu