Connect with us

Ortadoğu

Hamaney’in yardımcısı Jina Emini’nin ailesini ziyaret etti: Takipçisi olacağız

İran’ın Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney’in bir yardımcısı, gerilimi yatıştırmak için görünürde Emini’nin ailesine başsağlığı diledi ve Hamaney’in ölümünden etkilendiğini ve acı çektiğini söyledi.

Devlet medyasında yer alan haberlere göre, Hamaney’in Kürdistan eyaletindeki temsilcisi Abdolreza Pourzahabi, Amini’nin Kürdistan eyaletindeki ailesinin evini ziyaret ederken, “Tüm kurumlar ihlal edilen hakları savunmak için harekete geçecek” dedi.

Pourzahabi, “Emini’nin ailesine söz verdiğim gibi, kesin sonuca kadar ölümünün de takipçisi olacağım.” dedi.

Amini, İslam Cumhuriyeti’nde kadınların saçlarını örtmelerini ve halka açık yerlerde bol giysiler giymelerini gerektiren katı kurallar uygulayan ahlak polisi tarafından tutulan diğer kadınlarla birlikte beklerken komaya girdi ve öldü.

Babası, hiçbir sağlık sorunu olmadığını ve gözaltında bacaklarında morluklar olduğunu ve ölümünden polisi sorumlu tuttuğunu söyledi.

22 yaşındaki Jina Emini, geçen hafta İran’ın başkenti Tahran’da ahlak polisi tarafından “uygunsuz kıyafet” giydiği gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra komaya girmiş ve hayatını kaybetmişti.

İran polisi, ahlak polisi tarafından gözaltında tutulan diğer kadınlarla beraber beklemede olan Emini’nin hastalandığını öne sürmüştü.

Ahlak polisi, İranlı kadınların başlarını örtmeleri ve bol kıyafetler giymeleri konusundaki sıkı kuralları uygulamakla yükümlü.

Ancak babası, kızının hiçbir sağlık sorunu olmadığını, bacaklarında morarmalar olduğunu söyleyerek kızının ölümünden polisi sorumlu tutmuştu.

Devamı…