Ortadoğu

Ezidi toplumunun dini liderlerinden Şeyh Şamo vefat etti

Kürdistan Bölgesi Hükümetinde Başbakan Mesrur Barzani’nin Ezidi İşlerinden Sorumlu Danışmanı olarak görev yapan Şeyh Şamo, Türkiye’nin başkenti Ankara’da yaşamını yitirdi.

Ezidi toplumunun dini liderlerinden Şeyh Şamo vefat etti

Başbakan Mesrur Barzani’nin Ezdi İşlerinden Sorumlu Danışmanı ve Laleş Toplum ve Kültür Merkezi Başkanı Şeyh Şamo, Ankara’da kovid-19 tedavisi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Şeyh Şamo’nun 20 gün önce Covid-19’a yakalandığını ve bir hafta önce de Ankara’ya getirilerek tedavi altına alındığını bildirdi.

Ankara’da özel bir hastanede süren tedavinin ardından hayatını kaybeden Şeyh Şamo’nun cenazesinin Kürdistan Bölgesi’ne götürülmesi bekleniyor.

Aynı zamanda Laleş Toplum ve Kültür Merkezi Başkanı olan Şeyh Şamo, Kürdistan Parlamentosu’nun ilk Ezidi parlamenterlerinden biriydi.

Başkan Mesud Barzani, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin Ezidi İşlerinden Sorumlu Danışmanı Şeyh Şamo’nun vefatı nedeniyle taziye mesajı yayınladı.

Başkan Barzani’nin ofisi, Başkan’ın Ezidi Kürtlere yönelik taziye mesajını kamuoyu ile paylaştı.

Mesajda, “Kürdistan’ın önde gelen isimlerinden biri olan Laleş Toplum ve Kültür Merkezi Başkanı Şeyh Şamo’nun ölüm haberini almaktan derin üzüntü duyduk” ifadeleri yer aldı.

Başkan Barzani mesajında Şamo’nun vefatını “büyük bir kayıp” olarak nitelendirerek şunları söyledi:

“Ailesine, tanıdıklarına, dostlarına ve Laleş Toplum ve Kültür Merkezi’ndeki çalışma arkadaşlarına taziyelerimi iletiyorum. Hepimiz yanınızdayız. Yüce Allah, ailesine ve arkadaşlarına huzur versin, ruhu şad olsun. ”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu