Ekonomi

Merkez Bankası’ndan BAE ile 18 milyar dirhemlik swap anlaşması

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası arasında 64 milyar Türk Lirası değerinde swap anlaşması imzalandı.

Net rezervi eksi 56 milyar dolar olan Merkez Bankası, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile 18 milyar dirhemlik (64 milyar lira) swap (takas, borç para) anlaşması imzaladı.

TCMB tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Swap anlaşmasının nominal büyüklüğü karşılıklı olarak 18 milyar dirhem (AED) ve 64 milyar Türk lirasıdır (TRY). İki ülke arasında karşılıklı ticaretin geliştirilmesi yoluyla finansal iş birliğinin daha da güçlendirilmesi amacını taşıyan anlaşma üç yıl süreyle geçerli olacak ve karşılıklı mutabakatla uzatılabilecektir.

Anlaşma, BAE MB Başkanı Sayın Khaled Mohamed Balama ile TCMB Başkanı Sayın Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu tarafından imzalanmıştır. Anlaşmanın imzalanmasından sonra yaptığı açıklamada Başkan Khaled Mohamed Balama, “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile imzalanan bu anlaşma her iki ülkenin finansal konularda, özellikle de iki ülke arasındaki ticaret ve yatırımlar alanında ikili iş birliğini artırma iradesinin bir göstergesidir.” demiştir.

Başkan Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu ise: “Bu anlaşma, iki ülke merkez bankasının, ülkeleri arasındaki ekonomik ve mali ilişkilerin geliştirilmesi için yerel para birimleri üzerinden karşılıklı ticaretin derinleştirilmesine yönelik kararlılığını göstermektedir.” şeklinde bir açıklama yapmıştır.”(Ekonomi Haberleri)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu