Yaşam

Bahçeli’den hatıra ormanı tepkisi:’Kürt halkına hakaret’

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır’da tartışmalara neden olan ‘Devlet Bahçeli Hatıra Ormanı’na ilişkin konuştu. Bahçeli, hatıra ormanını eleştirenlere tepki gösterdi.

Partisinin TBMM’de düzenlenen haftalık grup toplantısında, Kırklar Dağı’na adına kurulacak 210 dönümlük ‘Devlet Bahçeli Hatıra Ormanı’na tepki gösterenlere ilişkin açıklamada şunları söyledi:

“Diyarbakır Kırklar Dağı’na MHP İl Başkanlığı’mızın düşünce ve girişimiyle gerçekleşen 210 dönümlük Devlet Bahçeli hatıra ormanının kurulmasıyla ilgili karara düşmanca tavır alanların ya da kanında ve mayasında telafi edilemeyecek bir bozukluk vardır. Biz orman yakmadık, börtüye böceğe kıymadık. Ateşin Çocuğu olan şerefsizlere prim vermedik. Dağlarda silahla gezmedik, Diyarbakır halkını canımız kadar sevdik, kardeşliğimize leke düşürmedik. Şahsımın adını tartışmaya açıp olamadık ithamda bulunlar unutmasın ki Diyarbakır Türkiye’nin 81 vilayetinden birisidir ve aziz ecdadımızın bizlere emanetidir. Diyarbakır, Türk milletinin yadigarıdır. Diyarbakır Türk milletinin yadigarıdır, birlik ve kardeşlik yakutudur. Diyarbakır’a hangi hizmetlerimizin geçtiğini soranlara, muhabbetimiz yeter diyorum, hürmetimiz yeter diyorum, duruşumuz yeter diyorum, varlığımız ve açtığımız kucak herkese yeter iradesinde ve inancındayım. Bölücülük anaforuna kapılan alçakların Diyarbakır’da yaşayan muhterem vatandaşlarım adına konuşmaları haksızlıktır, hayasızlıktır.

“Trakya’da Söylenen Şarkıyı Bismil’de Duymadınız Mı?”

6 Haziran 2011 tarihinde düzenlenen Diyarbakır Açık Hava Toplantı’mızda özetle şunları söylemiştim: “Vashington’dakiler sizi benden daha fazla sevemez. Brüksel’dekiler sizi benden daha çok anlayamaz. Erbil’deki peşmerge sizi benden daha çok sahiplenemez. Sorarım sizlere; Trakya’da söylenen şarkıyı Bismil’de duymadınız mı? Horon’un neşesini Çınar’da hissetmediniz mi? Yozgat’taki bağlamanın sesiyle Çüngüş’te dertlenmediniz mi? Ege zeybeğinin sesini Ergani’de işitmediniz mi? Hani’den, Hazro’dan, Kocaköy’den, Kulp’ten; İzmir’e, Manisa’ya, Çorum’a, Erzurum’a sevdalarınızı götürmediniz mi?”

Bu konuşmamın devamında şu düşüncelerimi de Diyarbakırlı kardeşlerimle paylaşmıştım: “Umuyorlar ki birbirimizden kopalım. İstiyorlar ki kardeş kavgasının tarafı olalım. Diliyorlar ki birbirimize küselim ve çözülelim. Aramızı bozmaya çalışıyorlar. Birbirimize düşürmeye çabalıyorlar. Biz birlikteyken amaçlarına ulaşamadılar, ulaşamayacaklarını da biliyorlar. Şimdi de dağıtarak sonuç almayı istiyorlar. Ama asla başaramayacaklar. Bizi asla bölemeyecekler. Son sözümüzü 29 Ekim 1923’de söyledik. Kimse heveslenmesin. Bu tarihi yeminden geri atmayacağız. Türkiye’ye hep birlikte sahip çıkacağız ve Türk milletini Allah’ın izniyle sonsuza kadar var edeceğiz.”

“Diyarbakır Merhum Ziya Gökalp’in Yuvasıdır”

Bugünkü duruşumuzun kefili 11 yıl önceki düşüncelerimdir. Bin yıllık kardeşlik hukukuna sadakat ve sevdamız hiçbir şart altında bitmeyecek, eksilmeyecek, tükenmeyecektir. Türk milleti birdir, beraberdir, ebediyen kardeştir. Diyarbakır Merhum Ziya Gökalp’in yuvasıdır, Akkoyunlular’ın, Artuklu Beyliği’nin ana yurdudur. Bölücü teröristler Diyarbakır’ın da, Diyarbakırlıların da, vatanımın ve milletimin her insanının da ortak düşmanıdır. Bu vesileyle Diyarbakır’da yaşayan her kardeşimi kucaklıyorum.

B u projeye,HDP ve Diyarbakır’daki sivil toplum kuruluşları ise projeye sert tepki gösteriyor.

Kırklar Dağı ile ilgili ilk tartışma değil

Dicle Nehri kıyısındaki Diyarbakır’ın güneybatısındaki tepelik bölge, adını ‘Kırklar Efsanesi”nden alıyor.

Günümüze kadar gelen efsaneye göre, zamanında 40 evliya tepenin yamacındaki mağaraların birine girmiş ve bir daha oradan çıkmamış. Bu evliyaların Perşembe akşamları toplanıp birer beyaz güvercine dönüşerek sabaha kadar ibadet ettiklerine inanılıyor.

Diyarbakır halkı da Kırklar Dağı’na ziyaretleri kutsal görüyor ve yakın döneme kadar bölgede adaklar adanıyordu.

Kırklar Dağı ile ilgili anonim halk türküsü “Suzan Suzi”, Diyarbakır sıra gecelerinde en çok söylenen türkülerin başında geliyor.

Kırklar Dağı

Kırklar Dağı, Sur Belediyesi sınırında yer alıyor. 2011 yılında, BDP’li Abdullah Demirbaş’ın Sur Belediye Başkanı olduğu dönemde belediye meclisi kararıyla imara açılan bölgede 15 katlı birçok apartman inşa edilmişti.

Projeye göre bölgede apartmanların yanı sıra otel, AVM, tenis kortu ve piknik alanları da olacaktı.

İmar projesi ilk günden itibaren büyük tepki çekti, Diyarbakır’da STK’lar tarafından sık sık eleştirildi.

2016 yılında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım atandıktan sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Büyükşehir Belediyesi’nin girişimleriyle apartmanlar yıkıldı. Büyükşehir Belediyesi’ne atanan ilk kayyım olan Cumali Atilla döneminde bölge ticari mekanlara açıldı.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) inşa edilen yapıları mahkemeye taşıdı ve mahkeme TMMOB’u haklı buldu.

Diyarbakır Büyükşehir Belesiyesi bunun üzerine Dicle Vadisi Projesi kapsamında Kırklar Dağı’nı “Fetih Ormanı” adıyla ağaçlandırmış, çevreye de mesire yeri yaptırmıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu