Yaşam

Diyarbakır Valiliği Kürtçe seçmeli ders pankartlarına izin verdi

Diyarbakır Valiliği’nin kararını AK Parti Diyarbakır eski Milletvekili ve AK Parti MKYK üyesi Abdurrahman Kurt açıkladı.

Diyarbakır Valisi ile Yenişehir ve Kayapınar kaymakamlarıyla görüştüğünü belirten Kurt, Kürdistan Özgürlük Partisi (Partiya Azadiya Kurdîstan PAK)’nin yarın pankartlarını asacağını söyledi.

Twitter hesabından açıklama yapan Kurt şu ifadeleri kullandı:

“Değeri dostlar sayın valimiz, Yenişehir ve Kayapınar kaymakamlarımızla görüştüm. Sayın valimiz bu konuda izin vs prosedürlerde bir eksiklik olsa da bu pankartlara karışılmayacak demiş. Sadece Yenişehir’de Büyükşehir zabıtası ile olan diyalogda bir eksiklik var o da giderilmiştir.

Yani Pak partisi müntesibi arkadaşlar pankartlarını reklam vergisi, izin ve prosedürlerine takılmadan uygun yerlere asabilirler ve lütfen assınlar. Başarılar şimdiden

Bu arada PAK Genel başkanı eski dostum üniversite arkadaşım sayın Mustafa Özçelik’le de görüştüm yarın pankartlarını asacaklar inşallah. Hayırlı olsun tekrar.”

Kayyum yönetimindeki Diyarbakır’a bağlı Yenişehir ve Kayapınar ilçe belediyeleri, PAK’ın Kürtçe’nin seçmeli ders olarak tercih edilmesi için hazırladığı pankartların asılmasına izin vermemişti.  

Konuyla ilgili açıklama yayınlayan Kürdistan Özgürlük Partisi (Partiya Azadiya Kurdîstan PAK), pankart asmak için Yenişehir ve Kayapınar belediyelerine başvuruda bulunduklarını ancak Yenişehir Belediyesi’nin taleplerine reddettiğini, Kayapınar Belediyesi’nin ise telefonlarını cevapsız bırakarak taleplerini görmezden geldiğini bildirmişi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu