Politika

Erdoğan’ın Almanya ziyareti öncesi Eurofighter tartışması

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Berlin ziyaretine ilişkin Alman siyasetçilerden açıklamalar gelirken, ziyarette Türkiye’nin Eurofighter Typhoon savaş uçağı talebiyle ilgili iddialarına ilişkin tartışmalar sürüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın  bugün Berlin’e yapacağı ziyaret öncesi Alman siyasetçilerinden açıklamalara devam ediliyor. Federal Meclis Başkan Yardımcısı, Sosyal Demokrat Partili (SPD) Aydan Özoğuz, kamu radyosu RBB’ye verdiği demeçte, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretinin Ortadoğu’daki çatışmaların dindirilmesi için önemli olduğunu söyledi. Özoğuz, Erdoğan’ın “tartışmasız” Hamas’la iletişiminin olduğunu ve Yatıştırıcı bir etki yaratabileceğini ifade etti. Almanya ve Türkiye arasında bu olayların “ciddi değişa” olmasına rağmen mevcut çatışma ortamında görüşmelerin bu şekilde önemli olduğunu belirten Özoğuz, Türkiye’nin Rusya ve Ukrayna arasındaki anlaşmazlıkta sergilendiği çabalara devam ediliyordu. Özoğuz, Türkiye’nin arabuluculuk konusunda “potansiyelinin çok gizli tutulmasına” rağmen, herkese yardım eden bir sonucun ortaya çıktığını ifade etti. Özoğuz ayrıca Türkiye’nin Avrupa mülteci politikasında bir rol oynadığını da hatırlattı.

Max Lucs’dan silah ihracat göstergesi

Yeşiller partisi, Federal Alman Meclisi’ndeki Türk-Alman Parlamenter Grubu’nun Başkanı Max Lucks ise Fransız Haber Ajansı’na ( AFP ) verdiği demeçte, Erdoğan’ın ziyareti nedeniyle Almanya’nın Türkiye’ye yaptığı silah üretiminin inceleme çalışmasının yapıldığını söyledi. Şans, “Türkiye’ye silah ihracatının yapılıp yapılıp yapılmayacağını merak etmemiz gerekiyor” dedi.

Yeşiller partili siyasetçi Erdoğan’la görüşecek olan Almanya Başbakanı Olaf Scholz’e de seslenerek, “Başbakan Scholz Erdoğan’a, Hamas’la ilgili açıklamalarından net bir biçimde uzaklaşması halinde bu durumda Türkiye’de faaliyet gösteren Alman bakışın Hermes garantilerini de etkileyeceğini açıkça ifade etmek “kullanıldığı” süreyi kullandı.

Şans ayrıca, “Başbakan Scholz, Erdoğan’dan Türkiye kökenli olduğumuzu Yahudi kimliğimize ve demokratik hukuk devletimize karşı dezenformasyonla teşvik etmemesini de istemeli” dedi.

Erdoğan’ın Hamas’ı “kurtuluş ve mücahitler grubu” diye nitelendirmesi ve İsrail’e yönelik “terör devleti” ifadesinin kullanıldığı Almanya’da tepkilere neden olmuştu.

Görüşmede Eurofighter talebi önerisi gelecek mi?

Erdoğan’ın Almanya ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile bir araya gelmesi, ardından da Başbakan Olaf Scholz tarafından akşam yemeğinde ağırlanması öngörülüyor. Görüşmelerin görüşmesinde, İsrail-Hamas savaşı ile Ortadoğu’da gerilim tırmanırken, Ukrayna savaşı, İsveç’te NATO’ya katılmanın Türkiye tarafından onaylanması, AB-Türkiye ilişkileri, Gümrük Birliği’nin modernizasyonu ve düzenli göçle mücadeleyle yer alması bekleniyor. Bunun yanı sıra Eurofighter savaş uçaklarının da gündeme geldiği iddia edildi.

Bloomber g dün Türk kurumsale dayandırarak verdiği haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Berlin ziyaretinde Başbakan Scholz’dan eskiyen hava kuvvetlerini yenilemek için ihtiyaç yerine Eurofighter’ların satışında engellenenleri talep edeceklerini duyurdu. Haberde Alman, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400’ler, Suriye’de PYD/YPG’ye yönelik düzenlenen askeri operasyonlar ve İsveç’te NATO’nun organizasyonunun onaylanmasının TBMM’de gecikmesi gibi ısıtılması Eurofighter’ların satışına sıcak bakılmadığı bilgisine yer verildi. Almanya, İngiltere, İtalya ve İspanya’nın konsorsiyum halinde sağlanan Eurofighter’ların alımı için Almanya’nın dört ülkesinde de izin verilmesi gerekiyor. Bloomberg’in haberinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsrail’i “terör devleti” diye nitelendirip, Hamas’a bildirilen açıklamalarının kaygılarının arttığı belirtildi.

Savunma Bakanı Yaşar Güler: Almanya’yı sakinleştirmeye çalışıyorlar

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, dün TBMM’de Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) 2024 yılı bütçe görüşmelerinde yaptığı açıklamada, “Eurofighter Typhoon” şirketinin süt işletmelerinde devam ettiği, İngiltere ve İspanya’nın “evet” olduğunu belirtmişti. Güler, “Şimdi Almanya’yı razı etmek için çalışıyorlar. Onlar çalışıyorlar, biz çalışmıyoruz. Olursa orada da 40 tane Eurofighter uçağı almayı planlıyoruz” dedi. Bakan Güler milli muharip uçağı KAAN’a ilişkin, “Bu yıl sonunda umarım ilk uçuşunu yapacak” dedi.

Haluk Bayraktar’dan tepki

BAYKAR Genel Müdürü Haluk Bayraktar ise X platformu hesabından Bloomberg’in haberini paylaşarak, “Bu uçakları vermemeleri halinde kendi SİHA’larımızı iyileştirmemize yol açarken şimdikiki savunma ekosisteminin hızla ilerlemesi için de avantaj sağlayacak” ifadesini kullandı. Bayraktar, “Yenilikçi teknolojiler geliştiren bir ülke olma ihtimali gelecekte çok daha güçlü bir ulaşmamıza imkan verecek. Bu projesini tamamen öz kaynaklarımızla yürüttüğümüz Bayraktar #KIZILELMA’nın dünyanın en gelişmiş insansız savaş uçağı için devamını sürdürüyor” dedi.

Ancak Eurofighter savaş uçakları konusundaki bu haber ve açıklamalar Almanya’da gündeme geldi. Alman siyasetçileriyle ilgili konularda bir açıklama gelmezken, Alman medyasında da konu yer bulmadı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu