Connect with us

Yaşam

Diyarbakır’da 89 kişinin öldüğü Diyar Galeria’nın müteahhidi: Yapmış olduğum inşaatın arkasındayım

Maraş merkezli depremlerden etkilenen yıkımların olduğu Diyarbakır’da bulanan ve 89 kişinin yaşamını yitirdiği Diyar Galeria’nın tutuklanan müteahhidi Sedat Eser’in SEGBİS üzerinden Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği ifadesi ortaya çıktı.

Eser, ifadesinde tanık müteahhidin yumuşak zemin iddialarını “Ben yapmış olduğum inşaatın arkasındayım. Kalitesiz malzeme kullanmadım. Ben bataklık üzerine inşaat yapmadım” sözleriyle reddetti.

Diyar Galeria’nın eski müteahhidi Mücahit Can’ın  tanık olarak soruşturmayı yürüten savcıya “Yumuşak zemine denk geldim vazgeçtim” demişti Can’ın 16 Mart 2023’te Ankara’dan SEGBİS üzerinden Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği ifadesinde Diyar Galeria’nın yapımında neden vazgeçtiğini “Yumuşak zemine denk geldim yumuşak zeminde inşaat yapmak için de uygun değildir. Arsa sahiplerinin vekili olan M.S.Y ile yapmış olduğum görüşmede; inşaat için uygun olan zemine inmemiz gerektiğini, ekstra eksi iki bodrum katının yapılması gerektiğini, bu durumunda ayrıca masrafı olduğunu bu masraflara katılmaları gerektiğini söyledim, kendisi de kabul etmedi. Benden sonra iki firma yaptı” sözleriyle dile getirmişti.

Tutuklanan Diyar Galeria’nın müteahhidi Sedat Eser’e Mücahit Can’ın sözlerinin sorulması üzerine Eser Can ile görüşme yaptığını ve görüşme neticesinde Can’ın kendisine zeminde su çıktığı, sıvılaşma olduğuna dair bilgi vermediğini iddia ederek, “Ben yapmış olduğum inşaatın arkasındayım. Kalitesiz malzeme kullanmadım. Ben bataklık üzerine inşaat yapmadım.

Dün Sedat Eser Ankara’da gözaltına alındı ve çıkarıldığı Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’nce “olası kastla birden fazla kişiyi öldürmek ve yaralamak” suçundan tutuklandı.

Devamı…