Connect with us

Politika

HÜDA PAR’ın Seçim Vizyon Belgesi: ”Kürtçe isimleri değiştirilen yerleşim yerlerine eski isimleri geri verilmelidir”

AK Parti listelerinden milletvekili adayı gösterilen HÜDA PAR, “2023 Seçim Vizyon Belgesi’ni açıkladı. “İsimleri değiştirilen yerleşim yerlerine eski adları geri verilmelidir” gibi maddelere programında yer veren HÜDA PAR, vizyon belgesindeki çözüm önerilerinde, Kürt sorununun çözümüne bir madde ayırdı.

HÜDA PAR Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Şahin tarafından yayınlanan Seçim Vizyon Belgesi’nin altı sayfalık belgenin giriş kısmında Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan’a neden destek verdiklerini açıkladı.

Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu, ‘Kürt meselesini var eden, Kürtler’e karşı ret, inkar ve asimilasyon politikalarının mimarı ve de savunucusu olan CHP zihniyetinin kurumsal kimliğinin temsilcisi’ şeklinde tanımlayan Şahin, “Gelecekte güven ikliminin inşasıyla birlikte kardeşlik hukukunun tesisi için alternatif tek lider olmasından hareketle, Cumhur İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı olan sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı ikinci kez destekleme kararı aldık” dedi.

Vizyon belgesinde karma eğitimin zorunlu olmaktan çıkarılması talebi yer alırken şu ifadeler kullanıldı:

Vizyon belgesinin dikkat çeken başlıklarından biri de eğitim oldu. Yeni nesillere bilgi ve becerinin yanında ahlak eğitiminin de verilmesini isteyen Hüda Par, karma eğitimin zorunlu olmaktan çıkarılmasını önerdi.

Vizyon belgesinin kadına ilişkin kısmındaysa 6284 sayılı kanun hedef alınarak ve zinanın suç sayılması, kadının çalışma şartlarının fıtratına uygun olması gibi vurgulara yer verildi ve şunlar ifade edildi:

“Kadına yönelik her türlü şiddetin ve istismarın önlenmesi için, kadının çalışma şartlarının fıtratına ve insan haysiyetine uygun hale getirilmesi için, aile kurumunun nesli ifsat eden zararlı akımlara karşı korunması ve güçlendirilmesi için, yuvaları dağıtan evlilik dışı ilişkilerin, nikâhsız birlikteliklerin ve zinanın yeniden suç sayılması için, sapıklığın propagandasının suç kapsamına alınarak yeni nesillerin zararlı akımlardan korunması için, 6284 Sayılı Kanun’un değiştirilmesi ve süresiz nafaka uygulamasına son verilmesi için, evlilikte 25 yılını tamamlayan kadınlara emekli maaşı bağlanması için HÜDA PAR Meclis’te olmalıdır.”

Kürt Sorununun çözümüne dair tek öneri

HÜDA PAR parti programında yer alan bazı maddeler nedeniyle eleştirilerin hedefi olmuştu. “Olumlu ve olumsuz tüm yönleri ile eyalet sistemi, özerklik, federasyon gibi yönetim modelleri üzerinde serbestçe tartışılabilmelidir”, “İsimleri değiştirilen yerleşim yerlerine eski adları geri verilmelidir” gibi maddelere programında yer veren HÜDA PAR, vizyon belgesindeki çözüm önerilerinde, Kürt sorununun çözümüne bir madde ayırdı.

Belgede, “Hukuku olmayan ve bu sebeple sözde kalan Türk-Kürt kardeşliğinin adalet temelinde dil, kimlik ve bölgesel kalkınmışlık farkının ortadan kaldırılması suretiyle gerçek anlamda tesis edilmesi için, HÜDA PAR mecliste olmalıdır” denildi.

Belgenin dış politika ile ilgili bölümünde ise “Mescid-i Aksa’nın ve Filistinli kardeşlerimizin Siyonistler’in olmayan insafına terk edilmemesi” görüşüne yer verildi.

Devamı…