Genel

Deprem uzmanı Özener açıkladı: 500 yıl boyunca yaşanacak en güvenli yer ‘Maraş’

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Maraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin ardından yürekleri rahatlatan bir açıklama yaptı.

Özener “Basın mensubu arkadaşımız biraz önce ‘Herkes şimdi Maraş’tan kaçıyor’ diye bir soru sordu. Aslında önümüzdeki 500 yıl için en güvenli yer Maraş’tır. Bir daha o büyüklükte bir deprem olması için 500 sene geçmesi lazım” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Haluk Özener, Kayseri’de Melikgazi Belediyesi Tiyatro Salonu’nda düzenlenen “Deprem: Bildiklerimiz, Bilmediklerimiz” konulu seminere katıldı. 

Depremlerin etkisinin büyük olduğunu dile getiren Özener, “Dünya genelinde 123 yılda 2 milyondan fazla insan depremlerde hayatını kaybetmiş.” dedi. En fazla can kaybının yaşandığı depremlerle ilgili bilgi veren Özener, 115-525 yılları arasında Antakya’da meydana gelen depremlerde yaklaşık 250 bin kişinin hayatını kaybettiğini ve bölgenin bu rakamlarla dünyada 3’üncü sırada yer aldığını ifade etti.

Özener, Maraş merkezli 6 Şubat’taki depremlerin 10 ilde büyük yıkıma neden olduğunu ,ortaya çıkan enerji yoğunluğunun, Hiroşima’ya atılan atom bombasının açığa çıkardığı enerji yoğunluğundan katbekat fazla olduğunu dile getirdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu