Yaşam

Diyarbakır’dan İngilizce haber yayınlanacak

Botan Times sitesi İngilizce edisyonu ve Botan Times Weekly e-dergisinin yayını merkezi Diyarbakır’da olan en.botantimes.com adresinde yayın yapacak.

Botan International Medya Diyarbakır’da yayınladıkları Türkiye’nin tek Kürtçe haber dergisi Botan Times ve İngilizce dergi Botan Times Weekly’i botantimes.com adresinde yayınlıyordu. Şimdiye kadar dergilerin 11 sayısı yayınlandı. Sitenin İngilizce edisyonu ve İngilizce dergi yeni adreste yayınlanacak.

Botan International, Diyarbakır’da Kürtçe medya eğitimi vermenin yanında gazetecilere ücretsiz stüdyo ve çalışma alanı sağlıyor. Kuruluş, Sınır Tanımayan Gazeteciler’in (RSF) daimi partneri ve Avrupa Demokrasi Fonu tarafından destekleniyor.

Yapay zeka destekli haber muhabiri “Rony” kurumun Ovanya Yapay Zeka Şirketi ile geliştirdikleri başka bir proje. Rony 2023 yılının son çeyreğinde botantimes.com sitesine entegre bir şekilde gazeteciliğe başlayacak. Robot 130 dilden Kürtçe’ye haber derleyecek, haberleri düzenleyecek ve yayınlanmak üzere editörüne gönderecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu