Yaşam

Diyarbakır Newrozu’nun detayları belli oldu

‘Yeniden doğuşu” müjdeleyen Newroz kutlamalarının startı, Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkları Demokratik Partisi (HDP) ile Kürdistani İttifak Çalışması’nda yer alan partilerin katılımıyla açıklanacak deklarasyonla verilecek. Yarın da İstanbul’da HDK ve HDP öncülüğünde sol sosyalist parti ve demokratik kitle örgütleri ile Birleşik Mücadele Güçleri’nin katılımıyla Newroz deklarasyonu açıklanacak.

 Bu yılki Newroz için kutlamaların merkezi, her yıl milyonlarca kişiye ev sahipliği yapan Diyarbakır olacak. Diyarbakır’da Newroz, bu yılda 21 Mart Pazartesi günü Bağlar ilçesinde bulunan Newroz Parkı’nda kutlanacak. Kutlamalar saat 09.00’da başlayacak ve 17.00’ye kadar devam edecek.

Görkemli kutlama öncesi farklı tarihlerde Newroz kutlamaları gerçekleştirilecek.19 Mart’ta Hazro, Bismil ve Çermik ilçelerinde; 20 Mart’ta ise Ergani, Çınar ve Silvan’da Newroz ateşi yakılacak. Ayrıca diğer ilçe ve mahallelerde de Newroz kutlamaları yapılacak. Kentteki ilk Newroz ateşinin ise geçmişte kitlesel kutlamaların startını verildiği Sur ilçesinde yakılması bekleniyor.

 KONUŞMACILAR VE SANATÇILAR

 DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın yanı sıra Kürdistani İttifak Çalışması’nda yer alan siyasi parti temsilcilerinin 21 Mart’taki kutlamaya katılımcı olarak katılacak. Sanatçılar Rojda, Azad Bedran, Servet Kocakaya, Kazo ve Elenora da kutlamada sahne alacak.

 Kutlamalar için yaklaşık 400 kişiye davetiye gönderilecek. Söz konusu kişiler arasında çok sayıda tanınmış siyasetçi, kitle örgütü ve sivil toplum örgütü temsilcisi, aydın ve yazarlar da yer alıyor.

 BAŞVURU YAPILDI

 Kutlamalar için HDP’li yöneticilerin de aralarında olduğu 7 kişilik Tertip Komitesi kuruldu. Newroz Tertip Komitesi üyeleri, ilçelerin tümünde çalışmalara başladı. Komite, önceki gün kutlamalar için Diyarbakır Valiliği’ne başvuru yaptı. 

 ALANDA ÇALIŞMALAR BAŞLADI

 Komite, her yıl milyonları ağırlayan Newroz Parkı’nda da çalışmalara başladı. Newroz için kullanılacak 4 katlı platformun bakım ve onarımı, elektrik ve ışıklandırma, meşale duvarlarının giydirilmesi için komite üyeleri kolları sıvadı. Alanda iki gündür hummalı bir çalışma yürütülüyor. 

 GÜVENLİK ÖNEMLERİ

 Newroz alanına giriş için 5 ayrı nokta belirlendi. Protokol, Zümrüt Kent, Göletli Park, Araç Muayene İstasyonu ve Evrim Alataş (Hava Alanı) noktalarında alana giriş sağlanabilecek. Tertip Komitesi, ayrıca alan güvenliği ve insanlara yardımcı olmaları için 600 kişiyi görevlendirecek. Newroz alanında olası olumsuzluklara karşı ambulans ve itfaiye ekipleri de hazır edilecek. (MA)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu