Connect with us

Dünya

Antalya zirvesi sona erdi: Ateşkes çıkmadı, taraflar birbirini suçlamaya devam etti

Türkiye’nin arabuluculuğu ile Antalya Diplomasi Forumu (ADF) marjında Antalya’da düzenlenen Rusya-Ukrayna-Türkiye üçlü dışişleri bakanları toplantısı sona erdi.

Toplantıya Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba ve heyetler katıldı.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile Ukraynalı mevkidaşı Kuleba arasındaki görüşme sona erdi. Kuleba, ateşkeste ilerleme kaydedemediklerini ve aynı formatta yeniden görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Moskova’nın Ukrayna’nın tarafsızlığını talep ettiğini vurguladı. Lavrov, Rusya’nın güvenliğinin NATO tarafından tehdit edilmesi nedeniyle operasyona mecbur bırakıldıklarını söylerken, “Nükleer savaş çıkar mı?” sorusuna “Buna inanmak istemiyorum ve inanmıyorum” yanıtını verdi.

‘UKRAYNA TESLİM OLMAYACAK’

Tarafların öne çıkan açıklamaları şöyle oldu:

Kuleba, “Rusya’nın talepleri teslimiyet listesi gibi” derken, “Ukrayna teslim olmayacak” vurgusu yaptı. “Dengeli diplomatik çözümler aramaya açığız” diyen Kuleba, “Edindiğim izlenime göre Rusya şu an bir ateşkes ilan edecek bir durumda değil” dedi. Kuleba, “Lavrov (insani koridorlar) buna bir taahhüt vermedi. Yine de ilgili yetkililerle bu konuyla ilgili konuşacağını belirtti” ifadelerini kullandı.

‘LAVROV’A BASİT BİR ÖNERİDE BULUNDUM’

Kuleba, “Lavrov’a basit bir öneride bulundum. ‘Şu an Ukraynalı yetkilileri arayabilir ve insani koridorlar için size yüzde 100 garanti verebilirim’ dedi. Ona ‘Siz de bunu yapabilir misiniz?’ diye sordum, yanıt vermedi” dedi. Ukrayna Dışişleri Bakanı, Rusya’nın askerlerini nükleer tesislerden çekmesini de talep etti; ‘Rusya’nın, Ukrayna’nın nükleer silah elde etmeye çalıştığına’ dair açıklamasının yanlış olduğunu söyledi.

LAVROV: ZİRVE KARARI PUTİN-ERDOĞAN ZİRVESİNDE ALINDI

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise yaklaşık olarak eş zamanlı başlayan basın toplantısında, zirve kararının Putin ile Erdoğan’ın görüşmesinde alındığını söyledi. Lavrov, “Bugünkü görüşmede şu anlaşıldı. Müzakerelerin yerini alacak hiçbir şey yok” dedi. Lavrov, “Diğer ülkelere saldırmayacağız” derken, “Ukrayna’da Rusya’ya yönelik doğrudan bir tehdit ortaya çıktı. Uzun yıllar uyarıda bulunduk kimse bizi dinlemedi” ifadelerini kullandı.

‘SİLAH GÖNDERENLER EYLEMLERİNDEN SORUMLUDUR’

Lavrov, “Ukrayna için güvenlik garantilerini ele almaya hazırız. Ukrayna’nın tarafsız olmasını istiyoruz” dedi. Rusya Dışişleri Bakanı, Batı’nın Kiev’e silah göndermesini de eleştirerek, “Ukrayna’ya silah gönderenler eylemlerinden sorumludurlar. Kiralık savaşçıları da teşvik edenler bundan sorumlu olacaktır” dedi. Rusya Dışişleri Bakanı, “ABD egemen ülkelere ne yapacağını söyleyerek dolanıyor. Bu Moskova’nın tarzı değil” diye konuştu.

‘PUTİN, ZELENSKİY’LE GÖRÜŞMEYİ REDDETMEZ’

Rusya Dışişleri Bakanı, Putin ile Zelenskiy arasında bir görüşme ihtimalini de dışlamadı. Lavrov, “Kuleba ile Putin ve Zelenskiy’in bir araya gelme ihtimalini görüştük. Devlet Başkanı Putin, temas kurmayı asla reddetmez” dedi.

‘HASTANEDE HASTA YOKTU’

Lavrov, Mariupol’da dün bombalanan hastanede hastaların yatmadığını da söyledi. Rusya Dışişleri Bakanı, Batı medyasının sadece Ukrayna’nın bakış açısını yansıttığını belirtti.

”İNSANİ KORİDOR ÖNERİSİNİ TEKRARLADIK’ 

Lavrov’un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

* Bugünkü görüşmemiz sonucunda müzakerenin yerini alacak hiçbir şeyin olmadığı anlaşıldı.
* Bu görüşme Türk tarafının teklifiyle yapıldı. Sayın Erdoğan’ın Putin ile yaptığı görüşme sonucunda bu karar alınmıştı.
* Ukrayna krizinin çözümüne yönelik her girişimi destekleriz.
* Bugünkü görüşmemiz sonucunda müzakerenin yerini alacak hiçbir şeyin olmadığı anlaşıldı İnsani konuları ele aldık.
* Siviller gönüllü birlikler tarafından canlı kalkan olarak kullanılıyor. Bunlar biliniyor. İnsani koridor açılması planlanıyor.
* Belarus’taki görüşmelerin çözüme ulaşmasını istiyoruz.
* Ukrayna krizinin topluca, bütün tarafların çıkarlarını gözeterek çözüme kavuşturulmasını istiyoruz. Avrupa ülkelerinin görüşlerinin de dikkate alınarak sorunun çözüme kavuşturulmasını istiyoruz.
* Ukraynalı meslektaşlarımız tarafından, ki bunu sürekli yapıyorlar, herhangi bir şekilde gerçek müzakere yolunun yanlış yerlere saptırmamalarını istiyoruz.
* Biz Rusya tarafının günlük insani koridor açılması önerisini tekrarladık. En etkili ve en güvenli güzergahların seçilmesini amaçlıyoruz.

Kuleba, 24 saatlik ateş konusunda sonuç alamadıklarını söyledi.  Bakan Kuleba “Lavrov insani koridor konusunda taahhüt vermedi. Lavrov’un talepleri teslimiyet listesi gibi. Antalya formatında yeniden buluşmaya karar verdik” ifadelerini kullandı

Lavrov da “Biz günlük olarak insani koridor açılmasını teklif ettik” dedi.

ABD ile NATO’dan güvenlik garantileri alamadığını gerekçe gösteren Rusya, Ukrayna’nın ulusal güvenliğine tehdit oluşturduğunu ve “soykırım suçu işlediğini” iddia etmiş, ardından 24 Şubat’ta Ukrayna topraklarına kapsamlı askeri saldırılar başlatmıştı.

Devam eden saldırılar nedeniyle yaklaşık 2 milyon vatandaşın komşu ülkelere göç ettiği Ukrayna’da sivillerin kaçışı sürüyor.

Rusya-Ukrayna savaşının durdurulması amacıyla taraflar Belarus’ta 3 tur müzakere yapmış ancak anlaşmazlıklar devam etmişti.

Son görüşmede sivillerin tahliyesi için geçici ateşkes kararı alınmıştı.

Türkiye gerek savaşın öncesinde gerek saldırıların başlamasının ardından taraflar arasında diyalog yoluyla çözüme varılması için arabuluculuk önerilerinde bulunmuştu.

Bu girişimler kapsamında iki ülke, dışışleri bakanlarının Türkiye’nin arabuluculuğunda Antalya Diplomasi Forumu’nda bir araya gelmesini kabul etmişti.

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir