Connect with us

Makaleler

“Derin devletin ticari istihbarat ayağı”: Atadedeler örgütü kim?

Ocak ayında soruşturulmaya başlayan Atadedeler örgütü, Kobani davasının eski hâkimi B.Ç.’nin de soruşturma kapsamında gözaltına alınmasıyla yeniden gündemde. geldi. Kendilerini “derin devletin ticari istihbarat ayağı” olarak tanıtan örgütün liderliğini sahte MİT kimliği kullanan “Pınar Taşçı” kod isimli S.F. yapıyor. Örgütün üyeleri ise hiyerarşinin en tepesinde, kimliği bilinmeyen “Büyük Atadede”nin var olduğuna inanıyor. Örgüt şemasına göre eski hâkim B.Ç.’nin örgütteki görevi “Dubai masası başkanlığı.”

Örgütte hakimler

Kendilerini “Derin devletin ticari istihbarat ayağı” olarak tanıtan örgüt, “devletle ilgili işleri yürütme, yurtiçinde ve yurtdışında iş bulma, yurtdışına gönderme, yatırım yapacak alan belirleme” gibi vaatler üzerinden nitelikli dolandırıcılık yapmakla suçlanıyor.

Örgütün liderliğini sahte MİT kimliği kullanan “Pınar Taşçı” kod isimli S.F. yapıyor. S.F., Samsun’da beraber yaşadığı, “FETÖ” soruşturmaları kapsamında ihraç edilen üsteğmen A.E. ile birlikte gözaltına alınmıştı.

370 mensubu bulunduğu belirtilen Atadedeler örgütünün şemasına göre en üstte “Büyük Atadede” yer alıyor. Onu, “elçi”, “sözcü dede”, “masa başkanı”, “saha başkanı” gibi unvanlara sahip örgüt üyeleri izliyor.

“Büyük Atadede” kim?

Örgütün alt derece üyelerinin, var olduğu iddia edilen ve kimliği gizli tutulan “Büyük Atadede”yle irtibatları, onun mesajlaşma gruplarına “Büyük Atadede” imzasıyla yazdığı mesajlar üzerinden sağlanıyor.  

“Elçi” unvanını kullanan örgüt lideri S.F. ise örgütün alt kademe üyelerine göre gerçek lider “Büyük Atadede”nin elçiliğini yapan bir kişi. Soruşturma kapsamında, “Büyük Atadede” mesajlarının atıldığı hattın da S.F.’nin üzerine olduğu belirlendi.

Örgüte katılıp daha sonra dolandırıldığını anlayan bazı kişilerin ifadelerine göre, onlara, örgüt içinde başarılı olurlarsa Büyük Atadede ile tanışabilecekleri vaat edilmiş. Bu kişiler örgüte üye olmak için “protokol harç bedeli” adı altında 10 bin TL ödeme yaptıklarını belirtiyor.

Dubai, Katar, Lübnan, Küba masaları

Örgüt Türkiye’deki hiyerarşisi dışında Dubai, Katar, Lübnan, Küba “masa başkanlıkları” da kurmuş. Dün (23 Mart) gözaltına alınan eski hâkim B.Ç.’nin örgüt şemasında Dubai masası başkanı olduğu belirtiliyor. Yine Amasya’da görev yapmaktayken açığa alınan savcı H.K. da örgütün “Katar masası başkanı” ilan edilmiş.

Üyelere güvenlik soruşturması ve bordo berelilerden eğitim

Artı TV muhabiri Hayri Demir, Artı TV yayınında örgüt üyeleri arasındaki mesajlaşmalardan iki kısa bölüm gösterdi.

Geçtiğimiz Temmuz ayında atılmış bir mesajda, örgütün üyeleri için Ağustos-Eylül ayları arasında bir ay sürecek bir eğitim planladığı görülüyor. Bunun için iş durumunu ayarlayamayacak olanlara da Eylül sonunda başlaması planlanan bir hafta sonu eğitim grubu alternatif olarak gösteriliyor.  

Yayımlanan ikinci mesaj görüntüsünde ise eğitime katılacak üyeler için hem Ankara’da hem de üyelerin yaşadığı illerde güvenlik soruşturması yapıldığı ve eğitimlerin bordo bereliler tarafından verileceği anlatılıyor.

Örgüt lideri S.F.’nin örgüt içindeki hiyerarşik konumu olan “Elçilik makamı” adına yapılan duyuru mesajı şöyle:

“Elçilik makamı duyurusunu paylaşıyorum

“1- Tüm üyelerimizin güvenlik soruşturmaları devam etmektedir. Soruşturmalar hem Ankara’da, hem de üyelerimizin bulundukları illerde yapılmaktadır.

“2- Soruşturmalar bittikten sonra eğitimlerin başlamasına bir hafta kala üyelere haber verilecektir.

“3- Sayın elçimiz Pınar Hanım görüşmelerini tamamlayıp bordo bereli eğitmenleri onaylatmıştır. Böylelikle, daha önce eğitmen sayısının yetersiz olması sebebiyle Ankara ve İzmir’de 2 ayrı grup halinde planlanan eğitimler, yeterli eğitmen sayısına ulaşılması ile yine Ankara ve İzmir’de eş zamanlı olarak başlatılacaktır.

“Tüm masa ve saha gruplarında paylaşılması önemle rica olunur.”

6 haneli özel kod ve “ZZ” ibareleri

Örgüt üyeleri arasındaki mesajlaşma görüntülerinde, alt düzey üyelerin mesajlarının önünde 6 haneli bir kod bulunuyor. Yine mesajlaşma görüntülerinde yönetici konumda olduğu anlaşılan ve “dede” diye hitap edilen kişilerin adlarının önünde henüz kamuoyunda anlamı bilinmeyen “ZZ” ibareleri dikkat çekiyor. 

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir