Yaşam

Sesi Iğdır yaylalarında yankılanan bir dengbej

Dengbejlik kültürünü yaşatmak için 5 yıldır kilam söyleyen Ersin Adıyaman, tek amacının dengbejliği yaşatmak olduğunu belirtti.

Iğdır’ın Özgürlük Mahallesi’nde oturan 15 yaşındaki Ersin Adıyaman, sesi ile kentin en sevilen dengbêjlerinden biri. Iğdır’da kutlanan Newroz’da sahneye çıkan Adıyaman, söylediği kilamlarla dakikalarca alkışlandı. Yaz aylarının gelmesi ile birlikte ailesiyle Xanê Yaylası’na giden Ersin, mevsim boyunca çobanlık yapıyor. Dengbej Şakiro gibi usta sanatçıların yolunda ilerlemek istediğini belirten Adıyaman, “Kürtçeyi çok seviyorum. Bu nedenle hem dilimi öğrenmek hem de daha çok dengbêj kültürünü tanımak istiyorum.  Toplum olarak dengbêj kültürüne sahip çıkmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı. Şakiro, Zahiro, Nuriyê Qerekose gibi dengbêjlerin izinden gittiğini ifade eden Adıyaman, yaşadığı sürece bu geleneğe emek vermek istediğini anlatıyor.

10 YAŞINDAN BERİ KILAM SÖYLÜYOR

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre çocukluğundan beri kilamlara ilgisi olduğunu söyleyen Ersin, 15 kilamı ezbere bildiğini söyledi. Adıyaman, “Ekonomik imkanlarından dolayı okuyamadım. Ailemin ekonomisine yardımcı olmak için yazları çobanlık yapıyorum. Sesimi insanlar çok beğeniyor ve anadilim Kürtçe olmasında dolayı kilam söylemeye karar verdim. Ben, 10 yaşımda çobanlık yapıyordum babam bana bir telefon aldı. Ben de telefonda kilamların sözlerini ezberledim ve sonra söyledim. İnsanlar kilamları beğenince bu kez Şakiro’yu araştırdım ve daha farklı şeyler öğrendim. Ben de kendimi geliştirmek, Kürt kültürüne katkı sağlamak için daha çok kilam ezberlerdim” diyor.

 ‘TOPLUM OLARAK DENGBEJ KÜLTÜRÜNE SAHİP ÇIKMAMIZ GEREKİYOR’

Dengbej Şakiro gibi usta sanatçıların yolunda ilerlemek istediğini belirten Adıyaman, “Kürtçeyi çok seviyorum. Bu nedenle hem dilimi öğrenmek hem de daha çok dengbêj kültürünü tanımak istiyorum.  Toplum olarak dengbêj kültürüne sahip çıkmamız gerekiyor. İmkanlarım kısıtlı olsa bile kilamları bırakmayacağım. Daha çok kilam ezberlemek ve söylemek istiyorum. Dilimizi kültürümüzü yok etmek isteyenlere karşı bu şekilde cevap olmak istiyorum” diye konuştu.

‘KÜRTÇE MÜZİK SANATI ALANINDA GELİŞTİRMESİNİ İSTİYORUZ’

Oğlu Ersin’in müziği çok sevdiğini ve 10 yaşından beri kilam söylediğini belirten baba Murat Adıyaman, “Oğlum Kürtçe şarkı söylemeyi çok seviyor. Özellikle denbêji söyleyen rahmetli Şakiro’yu dinleyip söylüyor. Çocuğum Kürt kültürünü benimsediği için ailesi olarak mutluyuz ve destekliyoruz. Kendisini Kürtçe müzik sanatı alanında geliştirmesini istiyoruz. Ersin sürekli kilam ezberliyor. Denbêjlerin hayatlarını bakıyor ve onları taklit etmeye çalışıyor. Kardeşleri gibi oyun değil tek uğraşı kilam olmuş. Yani Ersin’in Kürt kültürüne bir katkısının olması bizi çok mutlu ediyor” dedi.

 ‘DAHA ÇOK KİTLEYE HİTAP ETMESİ İSTİYORUZ’

Çocuğunun müzikte ilerlemek istediğini fakat imkanlarının kısıtlı olduğunu söyleyerek baba Adıyaman “Yaz aylarında yaylaya giderek hayvancılık yapıyoruz. Kışları ise şehir merkezine geliyoruz. Yaylada oğlum da çobanlık yapıyor. Sesi herkes tarafından çok beğeniliyor. Akrabalar ve komşularımız akşamları bize gelir kilam söylemesini istiyorlar. Bu durum hem çocuğu hem de bizi çok mutlu ediyor. Daha çok kitleye hitap etmesi istiyoruz ama hem ekonomik olarak durumumuz iyi değil hem de kendini Iğdır’da geliştireceği bir mekan yok.  Yani böyle devam etmesini isteriz. Zaten kilamlarımız unutturulmaya çalışıyor. Sadece oğlum değil sesi güzel olan ve kilamlara ilgisi olan insanların bu kültürü devam etmesi gerekiyor” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu