Yaşam

CHP’nin “Hayır”’ına Diyarbakır sokaklarından destek

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın Irak ve Suriye’ye iki, Lübnan’a bir yıl asker gönderme süresini uzatma tezkereleri kabul edildi. TBMM Genel Kurulu’nda oylanan tezkereye CHP, HDP ve TİP “hayır” oyu verdi. AK Parti, MHP, İYİ Parti ve Memleket Partisi’nin oylarıyla kabul edilen tezkerenin süresi uzadı.

Operasyon yetkisini iki yıl uzatan tezkereye CHP 7 yıl sonra “hayır” dedi.

Diyarbakır da Kuzey24 e konuşan yurttaşlar kararın faturasının halka kesileceğini belirterek, ekonominin daha kötü bir hal alacağını söyledi. İktidarın tezkereyle oy kazanacağını düşündüğünü ama yanıldığını ifade eden yurttaşlar, bu durumun krizi daha derinleştireceğini dile getirdi.

Bazı yurttaşlardan öne çıkan eleştiriler:

KARARIN FATURASI HALKA KESİLECEK


Feyyaz Ergünlü, “CHP’nin hayır demesi seçim yatırımıdır. İYİ Parti’nin ise milliyetçi oyları almak. Ekonomik kriz ise kimsenin umurunda değil çünkü daha demokratik haklarını kullanamıyor insanlar. Dün dediğini bugün inkar eden bir iktidar var ama söz konusu milliyetçilik olunca görmezden geliniyor. Türkiye’nin Suriye’de Irak’ta işi yok. Bu kararın faturası halka kesilecek, iktidar sorumluluğu almayacak. Bu ülkede vatan millet Sakarya daima iş görüyor. 2023’ü Z kuşağı belirleyecek çünkü gençlere yaşam alanı bırakılmadı” dedi.

Adil Bozkurt, “Bu tezkere ile ülke zaten çöktüğü kadar çökmüştü tam çökecek. Sonra biz savaşa girdik ekonomi bitti diyecekler. Dün gece yine zam oldu, bir teneke yağ 260 TL’den 350 TL’ye çıktı. Zama zam oluyor. Bu tezkerenin ülkeye faydası yine zam olacak! Bu tezkere kaostur. Ekonomiyi savaşa bağlayacaklar. Şu anda ülke padişahlık sistemi ile yönetiliyor, yarın yine sorumluluk almayıp başkasını suçlayacaklar” dedi.

Mehmet Usanc, “Bütün mesele burada Kürtler. Kürtlerin işi zor çünkü kimse sahiplenmiyor. Bu tezkerenin ekonomiyle ilgisi yok çünkü bir şey kalmadı ülkede. TÜGVA’ya bakıp görüyoruz. Gençlerin nasıl hakkını yemişler. Nasıl oy toplama hesabı yaparlarsa öyle konuşuyorlar. Milliyetçi taban için bu tezkere. Bu ülkede adalet hak hukuk yok ki. Soylu’nun muhtarlar toplantısındaki konuşmasına bakın, ‘Siz yapın biz kılıf uydururuz’ diyor. Davutoğlu dün ‘Şark planı bitti’ dedi, bugün ‘Kürt sorunu var’ diyor. Bunların Kürt’e düşmanlık yapmaktan başka bir derdi yok. Ama biz nerede durursak orası kazanır bunu iyi bilsinler” dedi.

Halil Yokuş, “Tezkereyle oy kazanacağını düşünüyor ama yanılıyor. Bu daha da krizi derinleştirecek. Bu neyin tezkeresi kimse bilmiyor. Rusya, Amerika izin vermezse zaten yerinden kımıldayamıyor. Ülkede insanlar aç, o savaş diyor. Neyin tezkeresi biri bu ülkeyi işgal etmiş de bizim mi haberimiz yok? Bu halkı açlıktan perişan edecek, Kürt düşmanlığı tavan yapacak ve kimseye bir faydası olmayacak. Ülke şu anda enkaz zaten, yıkmayı mı düşünüyor? Bu tezkereden kimseye hayır yok, iktidar bununla halkı uyutmaya çalışıyor. Kimse ne savaş ne de kriz istiyor. Gençlerimiz perişan oldu” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu