Yaşam

Türkiye’de bir ilk: Ermeni kökenli avukat Berk Acar kaymakam olma yolunda

Türkiye Ermeni toplumundan avukat Berk Acar tüm sınavları geçerek Kaymakam olmaya hak kazandı. Acar’ın önümüzdeki dönemde görev alması bekleniyor.

Agos Gazetesi, ilk kez Türk Ermeni toplumundan avukat Berk Acar’ın tüm sınavları geçerek kaymakam olmaya hak kazandığını duyurdu.

Agos‘un paylaşımı şöyle:

“Cumhuriyet tarihinde bir ilke doğru: Türkiye Ermeni toplumundan avukat Berk Acar tüm sınavları geçerek Kaymakam olmaya hak kazandı. Acar’ın önümüzdeki dönemde görev alması bekleniyor. Ayrıntıları paylaşacağız.”

Ermeni ve Yahudi gençler anlatıyor: “İki tarafta mücadele etmek”

 Çatlak Zemin’de yer alan yazıda Ermeni ve Yahudi gençler sorunlarını anlatmıştı.

Gerçekleştirdiğim saha görüşmelerinde Türkiyeli Ermeni gençlerin maruz kaldıkları toplumsal eşitsizliklere sıklıkla verdikleri örnek, devlet alanındaki istihdamlarda yaşadıkları eşitsizlikler oldu: “Ermeni olduğumuz için eşitsizliklere maruz kalıyoruz. Bunun en büyük örneği, bazı mesleklere istesek de puanımız da yetse o iş için en mükemmel insan da olsak Ermeni olduğumuz için o mesleği yapamamam. Bu, en büyük eşitsizliklerden biri.” (24 yaşında, erkek, lisans öğrencisi) 

“Ermeni olduğumuz için kesinlikle eşitsizliklere maruz kalıyoruz. Mesela 20 yaşına geldiğinde her Türk askere gider. Ermeni erkekler de askere gidiyor. Ama şöyle bir şeyle gidiyoruz. Türkler, askerlikte yükselebiliyor. Mesela astsubay olabiliyor ama sen Ermeni olarak sadece er olabiliyorsun; astsubay, binbaşı gibi şeyler olamıyorsun. […]” (25 yaşında, erkek, sivil toplum çalışanı) 

“1925 tarihli Memurin Kanunu’nun 4. maddesinde, kamu görevlisi olmak için etnik anlamda Türk olmak şart koşuluyordu. Her ne kadar 1965’te çıkarılan Devlet Memurları Kanunu, bunu ‘T.C. vatandaşı olmak’ şeklinde değiştirmişse de ve ülke kanunlarında Ermenilerin veya diğer gayrimüslimlerin devlet görevlisi olmasını engelleyecek herhangi başka bir hüküm yoksa da, bürokrasinin orta ve üst makamlarında gayrimüslim birini görmek mümkün değildir. Resmi bir yasak olmamasına karşın bürokrasi, fiiliyatta bu uygulamaya direnç göstermektedir.”

Yani Ermeniler, istihdamın onlara açık olmadığı meslek grupları -savcı, hakim, polis, er dışında bir rütbede askerlik gibi- için gerekli başarıya; gerekli beceri ve yetilere sahip olsalar da bu meslek gruplarına dahil olamıyor. Bu durum da Ermenilerin, toplumdaki “makbul” kişiler karşısında eşitsiz bir konumda yer almasına neden oluyor.

BERK ACAR KİMDİR?

1995 yılında İstanbul’da doğan Berk Acar Özel Sahakyan Nunyan Ermeni Ortaokulu’nu ve Işık Lisesi’ni bitirdi.

2020 yılında Bilgi Üniversitesi Hukuk Bölümü’nden mezun olan Acar İngilizce biliyor.

Bir süre avukatlık yapan Berk Acar tüm sınavları geçerek Kaymakam olmaya hak kazandı. Acar’ın gerekli eğitimler sonrası önümüzdeki dönemde görev alması bekleniyor.

Acar’ın kaymakam olarak atanmasıyla Cumhuriyet döneminde bir ilk gerçekleşecek ve Türkiye Ermenileri’nden bir kişi ilk kez kaymakamlık görevini yapacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu