DünyaYaşam

ABD kongresi F-16 jetlerinin Türkiye’ye satışını engellemeye çağırdı

Ülkenin dört bir yanından Amerikalıları temsil eden etnik, inanç temelli ve sivil gruplardan oluşan bir koalisyon, Senato liderlerini ve ABD Temsilcileriyle birlikte çalışarak Türkiye’ye ABD yaptırımlarını uygulamaya ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 40 F-16 satın alma talebini engellemeye çağırıyor. savaş uçakları ve 80 adet F-16 modernizasyon kiti.

Senato Dış İlişkiler Komitesi ve Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanları ve Sıralama Üyeleri Bob Menendez (D-NJ), Jack Reed (D-RI), Jim Risch (R-ID) ve Jim Inhofe’a (R-OK) yakın tarihli bir mektupta, Helenik Amerikan Liderlik Konseyi, Amerika Ermeni Ulusal Komitesi, Kürdistan’ın Amerikan Dostları, Hindu Amerikan Vakfı ve Orta Doğu Forumu temsilcileri, “Türkiye’nin Batı ittifakından dramatik biçimde uzaklaşmasının ve Amerika Birleşik Devletleri’ne yönelik ulusal güvenlik riskleri konusundaki endişelerini paylaştılar. demokrasi ve hukukun üstünlüğü normlarımız.”

Sivil gruplar, 9 Nisan 2019’da The New York Times’ın “Bir ABD Savaş Uçağı veya Rus Füze Sistemi” başlıklı ortak bir makalesinde yayınlanan Senatörler tarafından gündeme getirilen konulara atıfta bulundu. İkisi de Değil” diyen Erdoğan, F-35’lerin Türkiye’ye satışını engellemek için aynı nedenlerin Erdoğan’ın mevcut F-16’ları satın alma talebi için de geçerli olması gerektiğini savundu. F-16 satışının, başlangıçta önceki yönetim altında uygulamaya konan Amerika’nın Düşmanlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Mücadele Yasası (CAATSA) yaptırımlarının yanı sıra, “bu yasayı ezici iki partili destekle ve ezici bir şekilde kabul eden Kongre’nin daha geniş yasama amacını baltalayacağını belirttiler. Giderek daha da kötüleşen Türkiye’nin yeni Amerikan silah alımlarını elinde tutuyor.”

Koalisyon şu sonuca varıyor: “Güncellenmiş F-16’lar da dahil olmak üzere Amerikan silah sistemlerine erişim, Türkiye’nin sahip olduğu bir hak değil, kazanması gereken bir ayrıcalıktır. Türkiye, Amerikan hukukuna, değerlerine, çıkarlarına ve ittifaklarına saygı göstereceğini ve onlarla uyumlu olacağını kanıtlayana kadar bu tür bir erişim engellenmelidir.”

ABD Meclisi’nde koalisyon, Temsilciler Chris Pappas (D-NH) ve Kongre Helenik Kafkas Eşbaşkanları Carolyn Maloney (D-NY) ve Gus Bilirakis (R-FL) liderliğindeki Dışişleri Bakanı Blinken’e bir Kongre mektubunu destekliyor. . İki taraflı mektupta, F-16’ların ve modernizasyon kitlerinin satışıyla ilgili endişeler dile getirilerek, satışla ilgili güvenlik risklerine dikkat çekilmekte ve Erdoğan’ın kendi sözleriyle Türkiye’nin ABD yasalarına uyma niyetinde olmadığı ileri sürülmektedir. Temsilciler, “Kökleri Batı’ya dayanan bir Türkiye hedefinizi paylaşıyoruz, ancak Erdoğan hükümeti ABD yasalarını ve NATO ittifakının standartlarını ihlal etmekten hesap vermekten kaçarsa bu hedefe ulaşamayacağız” diyorlar. Meclis üyeleri, “herhangi bir Türk Talep Mektubu (LOR), bu tür bir LOR’nin özellikleri, İdarenin bu tür bir LOR konusundaki tutumu ve özel itirazlarımıza yanıtlar hakkında resmi bir bildirim” talep ediyor.

Helenik Amerikan Liderlik Konseyi, Pappas-Maloney-Bilirakis mektubuna destek çağrısında bulunan ülke çapında bir eylem uyarısı başlattı. Kongre Üyelerinin Pappas-Maloney-Bilirakis mektubunu birlikte imzalamaları için son gün Cuma.

Bu haftanın başlarında, Başkan Biden ve Sekreter Blinken’i Türkiye’nin F-16’ları ve modernizasyon kitlerini satın alma talebini reddetmeye çağıran on Meclis üyesi, Cumhurbaşkan Nicole Malliotakis’e (R-NY) katıldı. “Cumhurbaşkanı Erdoğan Doğu Akdeniz’deki yayılmacı projesini ilerlettiği sürece, Türkiye ulusal güvenliğimizi ve bölgedeki en yakın müttefiklerimiz Yunanistan, İsrail ve Kıbrıs’ın güvenliğini tehdit etmeye devam edecektir. Türkiye’nin eskiyen savaş uçağı cephaneliğini güçlendirmeyi reddederek, ulusal çıkarlarımız ve Doğu Akdeniz’de istikrar adına hareket etmenizi istiyoruz ve yanıtınızı almayı dört gözle bekliyoruz” dedi. Temsilciler Pappas, Maloney, Bilirakis, David Cicilline (D-RI), Jim Costa (D-CA), David Valadao (R-CA), John Sarbanes (D-MD), Dina Titus (D-NV), Brian Fitzpatrick (R-PA) ve Jackie Speier (D-CA).

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu