Makaleler

CHP’li Gürsel Tekin: Seçimin kaderini 100 yılı aşkın süredir bölgenin dışında yaşayan “yerli” Kürtler belirleyecek

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’e göre önümüzdeki seçimin kaderini belirlemede en etkili olacak kesimlerin başında batı illerinde yaşayan ve oranın “yerlisi” olarak adlandırılabilecek bu Kürt kesim geliyor.

Yaşadıkları Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan asırlar önce göç edip diğer bölgelere yerleşen Kürtlerin siyasi tercihleri merak ediliyor. Tekin’e göre 4,5 milyonu bulan bu kitle HDP’ye oy vermiyor, AK Parti’ye de kızgın

Türkiye’de Kürtler denildiği zaman çoğunluğu Doğu ve Güneydoğu’da, ciddi bir kısmı da 40-50 yıllık zaman dilimi içerisinde göç ettikleri batıdaki büyükşehirlerde yaşayanlar akla geliyor. Oysa Kürtler, Türkiye’de sanılandan fazla yerde yerleşik olarak yaşıyor.

Başta İç Anadolu olmak üzere Karadeniz, Ege ve Akdeniz bölgelerinde en az bir asırdır, kimi yerlerde 200-300 yıldır yerleşik yaşayan Kürt aileler var. Uzun yıllardır buralarda yaşamaları nedeniyle birçoğu yaşadıkları bölgelerle bütünleşmiş durumda.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’e göre önümüzdeki seçimin kaderini belirlemede en etkili olacak kesimlerin başında batı illerinde yaşayan ve oranın “yerlisi” olarak adlandırılabilecek bu Kürt kesim geliyor.

“Edirne’nin artık Edirneli olmuş Kürt ahalisi var”

Tekin, 6 yıl boyunca Türkiye’nin neredeyse her yerini dolaştığını ve ülkenin sosyolojik yapısıyla alakalı çok az insanda olan bilgilere ulaştığı iddiasında bulunuyor. 

 CHP’li Tekin’e göre örneğin Kayseri’de en az 100 yıla yakın süredir orada yaşayan 100 bin Kürt var. Aksaray, Kırşehir, Nevşehir, Konya, Ankara, Tokat, Amasya, Yozgat, Çorum, Afyon, Denizli, Kütahya hatta Karabük, Samsun ve daha birçok ilde en az 100, kimisi 200-300 yıldır göçüp buralarda hayatını sürdüren Kürt aileler bulunuyor.

Bu durumu, “Edirne’nin, artık Edirneli olmuş Kürt ahalisi var” diyerek anlatan Tekin, “Bahsettiğim illerde yaşayan Kürtler geçmişten beri genelde sağ ve muhafazakâr çizgideler. Ancak hala Kürt kimliklerinin farkındalar” dedi.

Bu yerlerde ikamet eden Kürtlerin geçmişte ve günümüzde çoğunlukla muhafazakâr, sağ çizgide partilere oy verdiğini ancak son yıllarda yeni arayışlara girdiklerini aktaran Tekin, “Özellikle de AKP’den artık çok rahatsızlar. Yönelecek bir yer arıyorlar. Yaşadıkları yerle bütünleştikleri için HDP’ye de yönelmekte zorluk çekiyorlar. İçlerinden pek çok kişiyle görüştüm ve şunu gördüm: CHP, bu konuda en avantajlı parti. CHP’nin savunduğu laiklik, halkçılık, sosyal adalet, devletçilik, ırkçı olmayan milliyetçiliğin önemi herkes tarafından anlaşıldı. CHP’nin tek yapması gereken bu kesimi kazanmak için ziyaretlerini ve çabasını arttırmak” diye konuştu.

“HDP seçmeni kadar bir Kürt nüfus daha var”

Tekin ayrıca büyükşehirlerde yaşayan, son 30-40 yıl içinde Doğu ve Güneydoğu’dan göç eden Kürtler arasında da kendisini muhafazakâr olarak adlandırılan geniş bir Kürt kesim olduğu ifade etti.

Muhafazakâr partilere oy veren Kürtlerin de 1994’ten beri yakın buldukları ve destekledikleri Erdoğan’ın son dönem politikalarından rahatsız olduklarını iddia eden Tekin, “CHP, bu kesime yönelik açılımda bulunabilir. Toplamda bu şehirlere yerleşmiş, 100 yıla yakın süredir o şehirlerin ahalisi ile bütünleşmiş Kürtlerle son 30-40 yıl içinde bu şehirlere göçen, muhafazakâr partilere destek olan 4-5 milyona yakın bir Kürt nüfus var. Bu da neredeyse HDP’ye oy veren Kürtler kadar bir nüfus demek” ifadelerini kullandı. 

“AK Parti, Demirtaş hamlesiyle muhafazakâr Kürt seçmenin öfkesini azaltmak istedi”

CHP’nin bu kesimle ilişkilerini geliştirmek, onların dertlerini anlamak ve sorunlarına çözüm bulmak zorunda olduğunu dile getiren CHP İstanbul Milletvekili Tekin, “AKP hala bu kesimle temasını tamamen kaybetmemek için bazı adımlar atıyor. Örneğin Demirtaş’a babasıyla görüşme izni verilmesi bu kesime yönelik bir hamle. Özellikle bu konularda tepki gösterebilecek muhafazakâr Kürt seçmeninin öfkesini azaltmak istiyorlar” yorumunu yaptı

“Kararsız denen seçmenin çoğu muhafazakâr ve batının yerlisi Kürtler”

Gürsel Tekin, son olarak kararsız olarak adlandırılan seçmenin önemli kısmının büyükşehirlerdeki muhafazakâr Kürtlerle yine İç Anadolu, Ege, Marmara ve Karadeniz bölgesinde geçmişten beri yaşayan ve genel olarak sağ çizgide olan Kürtler arasında olduğunu iddia ederek, “Seçimin sonucunu bunlar belirleyecek. CHP, bu kesimi kazanmak için en avantajlı partidir” diyerek sözlerini noktaladı. 

Müfid Yüksel, doğu dışındaki Kürt yerleşimleri hakkında bilgi verdi 

“300 yıl önce göç eden de var”

Kürtlerle ilgili araştırmalar yapan sosyolog-yazar Müfid Yüksel de Doğu ve Güneydoğu dışındaki bölgelerde asırlardır yaşayan Kürt aileler olduğunu söyledi. 

Özellikle İç Anadolu’da ciddi bir yerleşik Kürt nüfusun olduğunu kaydeden Yüksel, “300 yıl önce gidenler de var. Konya’nın kuzeyi ile Ankara’nın güneyi önemli ölçüde Kürt’tür. Tokat, Çorum, Yozgat, Amasya, Kırşehir, Kütahya daha birçok Karadeniz, Ege ve Marmara bölgesindeki illerde yerleşikler. Yakın zamana kadar çoğunluğu Kürtçeyi bilirdi. Konya Kürtleri halen Kürtçeyi bilir” bilgilerini paylaştı. 

İç Anadolu’da Kürt yerleşimlerinin yoğunlaştığı alanları gösteren bir harita / Görsel: Vikipedia

“Sayıları 4,5 milyon civarında, içlerinde tanınmış siyasiler de var”

Yıllar önce göç etmiş, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin dışında yayaşıp adeta oranın “yerlileri” olmuş Kürtlerin sayısının 4,5 milyon civarında olduğunun tahmin edildiğini kaydeden Yüksel, şunları söyledi:

Örneğin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Konya, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Yozgat Kürtlerinden. İçlerinde solcu da olmakla birlikte genelde muhafazakâr çizgideler. Yakın zamana kadar Konya Büyükşehir Belediye başkanlarının çoğu buradaki Kürtlerdendi. Örneğin Halil Ürün, Mehmet Keçeciler, Mehmet Altınsoy gibi isimler. Bir dönem MHP’de siyaset yapan Osman Durmuş da Kürt’tü. Bugün Edirne’ye gidin orada Bedirhani ve Zirkilerden kalan 19. yüzyıla ait mezarlar görürsünüz. Pek bilinmez ama Rumeli’de de yerleşik Kürtler var.(Independent Türkçe)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu