Politika

CHP Parti Meclisi üyesi Nevaf Bilek’e “Kürdistan” soruşturması 

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP Parti Meclisi üyesi Nevaf Bilek hakkında “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla soruşturma başlattı. 

AA’nın haberine göre, Başsavcılık, Nevaf Bilek’in 10 Eylül’de Diyarbakır merkez Yenişehir ilçesinde gerçekleştirilen CHP’nin Olağanüstü İl Başkanlığı Kongresi’nde yaptığı açıklamada kullandığı ifadeleri inceledi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Bilek’in açıklamasında “Diyarbakır, hakikaten Türkiye Kürdistanı’nda önemli, tarihi bir şehrimiz” şeklindeki sözleri hakkında “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla soruşturma başlattı.

Nevaf Bilek, CHP Diyarbakır İl kongresinde şu açıklamaları yapmıştı.

“Şu anda iki listemiz bulunuyor. Seçim sonucunun Diyarbakır’a, Türkiye’ye, dünyaya hayırlı olmasını diliyoruz. Diyarbakır hakikaten Türkiye Kürdistan’ında önemli, tarihi bir şehrimiz. Büyük bir şehrimiz. Ben de aslen Siirtliyim ve Diyarbakır’ı iyi tanıyorum. İhraç edilenlerden bahsettiğiniz. Partilerde bazen insanlar ihraç edilebiliyor ama ileriye bakmamız gerekiyor. İhraç edilenler de onlar da bizim arkadaşlarımız, dostlarımız. Bir kötülük oldu manasına gelmiyor. Ankara’dan parti başkanı böyle bir karar verdi, bizim de bu kararı kimseyi küstürmeden, uzaklaştırmadan uygulamamız lazım” diye konuştu.

Medyascope’a konuşan Bilek, hakkında başlatılan soruşturmayla ilgili şunları söyledi:

“Yorum veya değerlendirme yapmaya gerek yok. Türkiye’de ne kadar adalet olduğuna inanmasam da adalet yerini bulacaktır diyorum.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu