Connect with us

Ortadoğu

Mesud Barzani: Bir arada yaşamanın tüm Kürdistan halkının kültürü haline gelmesi gurur verici

Doğu Katolik Süryani Kilisesi Patriği’nin yeni karargahının açılışında konuşanMesud Barzani, bir ülkede en güzel şeyin herkesin kardeşçe yaşaması olduğunu belirterek, “Ulus, din ve mezhep gözetmeksizin tüm Kürdistan halkını desteklemeye devam edeceğimizi teyit ediyoruz” dedi.

Başkent Erbil’de Doğu Katolik Süryani Kilisesi Partiği’nin yeni karargahı ve yeni kilisesi törenle hizmete açıldı. Törene, Başkan Mesud Barzani, Doğu Kutsal Apostolik Katolik Asuri Kilisesi Patriği Mar Awa Royel, Kürdistan Bölgesi hükumeti yetkilileri de katıldı.

Törende bir konuşma yapan Başkan Barzani, “Bugün sizlerle birlikte bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bu, yüz yıl önce iki büyük şehit olan Şeyh Abdulselam Barzani ve Mar Şamun arasında kurulan, o dönemde bir arada yaşamanın ve kardeşliğin temellerinin atıldığı tarihi ilişkinin bir nişanıdır” dedi.

“Bir ülkede herkesin kardeşçe birlikte yaşamasından daha güzel ve hoş birşey yoktur” diyen Barzani, şu ifadeleri kullandı:

“Önemli olan hepimizin Allah’a ibadet etmesidir. Bu kültürün bütün din, millet ve inançlarıyla bütün Kürdistan halkının kültürü haline gelmiş olması bizim için çok önemlidir ve bu kültürü devam ettirmeliyiz. Bu büyük kilise için tüm Hristiyan kardeşlerimizi tebrik ediyorum. Ulus, din ve mezhep gözetmeksizin tüm Kürdistan halkını desteklemeye devam edeceğimizi teyit ediyoruz. Ülke hepimizin ülkesidir, hepimiz kardeşlikle, onurluca, özgürce birlikte yaşamalıyız. Hepinize başarı ve mutluluklar diliyorum.”

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir